Sprzedaż samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Sprzedaż samochodu – o czym trzeba pamiętać?

Przyszła pora na zmianę samochodu? Stare auto wciąż jeszcze jest na chodzie i ma swoją wartość, więc warto je sprzedać, by odzyskać część zainwestowanych przed laty pieniędzy. Jak jednak się za to zabrać?

Przygotowanie samochodu do sprzedaży

Samochody, podobnie jak inne towary, kupujemy oczami. Oczywiście, stan techniczny ma ogromne znaczenie i każdy potencjalny nabywca będzie na te kwestie zwracał uwagę, ale dobre pierwsze wrażenie bardzo pomaga w przekonaniu klienta do naszej oferty. Samochód należy starannie umyć, wypolerować, odkurzyć w środku, opróżnić bagażnik i schowki, wyczyścić dokładnie koła i felgi – nawet kilkuletnie auto po takim przygotowaniu prezentuje się znacznie lepiej.

Trzeba też sprawdzić stan techniczny pojazdu – kiedy właściciel umie rzeczowo odpowiedzieć na pytania nabywcy, budzi większe zaufanie i łatwiej mu wynegocjować korzystniejszą cenę. Niewielkie usterki, jak niesprawna żarówka, warto naprawić, bo nie kosztuje to wiele, ale mocno wpływa na ogólną ocenę pojazdu.

Za ile sprzedać?

Cena w ogłoszeniu jest kluczowa, bo to pierwsza rzecz, na jaką zwraca się uwagę. Po wycenę można się zgłosić do rzeczoznawcy albo sami sprawdzamy, jakie ceny obowiązują w przypadku danej marki i rocznika, co wpływa na obniżenie wartości, a czym można ją podnieść. Można też zapytać w skupie używanych pojazdów, korzystając na przykład z oferty https://kupimyauto.com/skup-aut-solec-kujawski/, ile byliby skłonni zapłacić za nasze auto.

Kwestia ubezpieczenia

Polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy, dlatego sprzedaż używanego auta oznacza automatycznie przekazanie ubezpieczenia razem z dowodem rejestracyjnym. O tym fakcie trzeba poinformować swojego ubezpieczyciela – strony zawierające umowę kupna-sprzedaży mają na to 14 dni.

Gdzie sprzedać samochód?

Osoby szukające auta z drugiej ręki najchętniej odwiedzają duże portale ogłoszeniowe i właśnie na takich stronach warto opublikować swoje ogłoszenie. Można też oddać auto do skupu, na przykład do  https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/, jeszcze inną opcją jest komis. Decydując się na pośrednika, trzeba zwrócić uwagę na szczegóły umowy, tak by podczas finalizowania transakcji nie okazało się, że uzyskana kwota będzie dużo mniejsza od tej spodziewanej.

Wyrejestrowanie samochodu

O sprzedaży samochodu należy poinformować stosowny wydział komunikacji. Po wyrejestrowaniu pojazdu nie odpowiadamy już za to, co dzieje się z samochodem, bo pełną odpowiedzialność za użytkowanie sprzedanego auta ponosi od tej pory nowy właściciel.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )