Działalność gospodarcza a dodatkowe finansowanie
Szukając pieniędzy na rozwój własnej działalności, możemy skorzystać z kilku różnych opcji, które będą dla nas dostępne. Oczywiście nie warto kierować się ofertami, które kuszą wyłącznie łatwą dostępnością, ponieważ tego rodzaju oferty najczęściej będą wiązały się z wysokimi kosztami które w zamian będziemy musieli ponieść. Na co więc zwrócić uwagę szukając dodatkowego finansowania?
W bardzo korzystnej pozycji będą osoby które nie zdążyły jeszcze założyć własnego przedsiębiorstwa a dodatkowo posiadają status osoby bezrobotnej. Takie osoby mają możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia w postaci dofinansowania na rozpoczęcia działalności gospodarczej, pochodzącego z Urzędu Pracy. Takie finansowanie jest bezzwrotne, pod warunkiem że udokumentujemy wszystkie zakupy, pozyskane ze środków pochodzących z UP. Wartość takiego dofinansowania z UP na rozpoczęcie działalności gospodarczej, waha się od 4-krotności do 6-krotności średniego krajowego wynagrodzenia.
Kredyt, linia odnawialna lub leasing
Jeśli nie kwalifikujemy się aby uzyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy, możemy rozejrzeć się wśród szerokiej oferty kredytowej, którą oferują nam banki. Są wśród nich oferty, które dostępne są również dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, i to już od 1 dnia prowadzenia działalności – https://www.portfel24.eu/kredyt-dla-nowych-firm/.
Jest ono dostępne najczęściej w postaci limitu odnawialnego jak również w postaci kredytu. W przypadku tego ostatniego, banki jednak bardzo często wymagają dodatkowych zabezpieczeń na nieruchomości. Szereg rozwiązań dla przedsiębiorców prezentuje na swoim blogu Kreatywne Finanse – bloger Mateusz Janiszewski.
Znacznie łatwiej będzie nam uzyskać dodatkowe finansowanie, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą od przynajmniej 12 miesięcy. W tej sytuacji łatwiej uzyskać dodatkowe pieniądze na dalszy rozruch firmy. Pod warunkiem oczywiście, że nasza firma przynosi choćby najmniejsze zyski, a nie przynosi strat.
Jakie finansowanie jest dostępne w bankach dla osób prowadzących własne firmy? Jest wśród nich kredyt inwestycyjny, kredyt obrotowy czy kredyt na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością. Które z nich okaże się dla nas idealnym rozwiązaniem, zależy głównie od tego na co zamierzamy przeznaczyć środki z kredytu – czy chodzi o przeznaczenie ich na dowolny cel, czy może konkretny zakup a może ma to być kredyt na spłatę innych zobowiązań finansowych jak zaległe składki ZUS czy podatek do US.
Bardzo fajnym rozwiązaniem z którego korzysta bardzo wiele osób prowadzących działalność jest limit odnawialny w rachunku. Pozwala on korzystać nam z dodatkowych środków finansowych o każdej porze dnia i nocy. Dzięki temu mamy dostęp do dodatkowych pieniędzy, wtedy kiedy ich nagle potrzebujemy. Naprawa samochodu, zakup dodatkowych części do samochodów, wyższe podatki czy składki ZUS – wszystko to wiąże się z wysokimi kosztami które trzeba ponieść. Mając limit odnawialny w rachunku, nie musimy w takiej sytuacji starać się o dodatkowy kredyt, przedstawiać dodatkowych i aktualnych zaświadczeń o obrotach czy innych dokumentów. Limit odnawialny jak sama nazwa wskazuje jest limitem który odnawia się automatycznie co 12 miesięcy. Pod warunkiem że spełniamy warunki do jego odnowienia, jakie stawia nam bank. Najczęściej chodzi tu o zapewnienie określonych wpływów na konto w danym miesiącu. Jeśli spełniamy te warunki, bank automatycznie odnawia taki limit w rachunku.
A może leasing?
Jeszcze innym rozwiązaniem pozostaje leasing i wcale nie służy on tylko i wyłącznie w celu zakupu samochodów czy innych pojazdów. Leasing firmowy ma również szereg innych zastosowań. Leasingować możemy sprzęt komputerowy, oprogramowanie, sprzęt budowlany, sprzęt medyczny, narzędzia i szereg innych rzeczy które mogą wiązać się z prowadzoną działalnością gospodarczą. W porównaniu z tradycyjnym kredytem, leasing charakteryzuje się niższym oprocentowaniem, więc warto z niego skorzystać jeśli zależy nam nam na zakupie konkretnego urządzenia, maszyny czy pojazdu.
Dotacja z Urzędu Pracy jako źródło finansowania inwestycji to pewnie dobra opcja dla tych co dopiero chcą uruchomić działalność. Przynajmniej jak dla mnie