Jak założyć spółkę z o.o. i czy to się opłaca?

Jak założyć spółkę z o.o. i czy to się opłaca?

Spółka z o.o. to jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Nie oznacza to, że pozbawiona jest wad i swoistych pułapek. Zwodnicza jest już sama nazwa, bo można ją prowadzić samodzielnie, bez wspólnika. Jest więc dobrą alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Odpowiedzialność za zobowiązania

Powód, dla którego ta forma jest chętnie wybierana przez założycieli, tkwi w ograniczonej odpowiedzialności wspólników za ewentualne długi – tylko do wysokości wniesionych wkładów. Każdy ze wspólników będzie ponosił konsekwencje nieudanej działalności tylko do wysokości kapitału założycielskiego. Wierzyciele nie mają prawa do sięgania po składniki majątku osobistego. Jeśli spółka przynosi zyski, wspólnicy dzielą się nimi. Gdy firma zbankrutuje, ponoszą tylko koszt do wysokości poniesionych inwestycji.

Jak założyć spółkę?

Założenie spółki nie jest skomplikowane, wystarczy podpisanie umowy spółki lub aktu założycielskiego, a następnie pozostaje wniesienie kapitału zakładowego spółki i dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednocześnie zgłaszamy działalność w Urzędzie Skarbowym, w celu uzyskania numeru NIP, Regon oraz ZUS. Teraz już tylko zakładamy konto oraz ustalamy, kto będzie prowadził księgowość spółki.

Plusy

Bardzo korzystna jest odpowiedzialność, wyłącznie do wysokości kapitału założycielskiego. Spółkę może utworzyć kilka osób, co znacząco zmniejsza koszty założenia firmy, która ma do tego osobowość prawną. Dodatkowo spółkę można zarejestrować przez Internet i nie ma konieczności odprowadzania składek ZUS, jeśli spółka jest wieloosobowa.

Minusy

Kapitał zakładowy spółki musi wynosić przynajmniej 5 tysięcy złotych, nie da się więc rozpocząć działalności, jeśli go brakuje. Stosunkowo drogie jest samo otwarcie działalności, a dodatkowo potrzebna jest pomoc prawna przy powstaniu aktu założycielskiego. Niestety także ona jest odpłatna. Przy zakładaniu przez Internet pomocna może być firma księgowa. Kłopotem jest także podwójne opodatkowanie, od zysku spółki, a potem od zysku od dywidendy, wypłacanej wspólnikom.

Jak reklamować swoją spółkę?

Jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz swoją firmę w województwie zachodniopomorskim? Szukasz miejsca na zaprezentowanie swojej firmy i dotarcie z nią do potencjalnych klientów? Rozwiązaniem jest praktyczny katalog firm, dzięki któremu stworzysz prywatną wizytówkę dla własnej firmy. Wystarczy, że się zarejestrujesz i zwięźle opiszesz proponowane przez siebie usługi, czy produkty, a także zostawisz link do strony. W bazie katalogu firm można znaleźć produkty i usługi z różnych branż m.in. budownictwa, reklamy, prawa.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )