7 zaleceń dla posiadacza kredytu hipotecznego

7 zaleceń dla posiadacza kredytu hipotecznego

Wielu z nas ma do spłacenia kredyt hipoteczny. Nie ma w tym nic dziwnego, właściwie nie ma możliwości, aby zakupić własną nieruchomość bez posłużenia się tego typu pożyczką. Trzeba tylko pamiętać, że jest to kredyt wieloletni, jego spłata nie jest sprawą prostą, a dodatkowo przez tak długi okres w naszym życiu mogą się zdarzyć sytuacje, których zupełnie nie przewidzieliśmy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad.

Nadpłacaj

Od tego należy zacząć. To bardzo proste, wcale nie przywiązuj się do kwoty raty. Kiedy tylko masz dodatkowe pieniądze, wpłacaj je na rzecz spłaty kredytu. Wszystkie premie, nagrody, dodatkowe pieniądze wpłacaj na rzecz spłaty pożyczki. Staraj się także korzystać z nieoprocentowanych pożyczek, oferowanych przez niektóre zakłady pracy. Przeznaczaj je na spłatę kredytu. Pozwoli ci to, po spłacie np. sześciu rat, przeliczyć kredyt na nowo i skrócić okres kredytowania.

Buduj zabezpieczenie finansowe

Życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiesz, czy nie zostaniesz bez pensji lub twoje wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. Dlatego musisz mieć poduszkę bezpieczeństwa, która pozwoli ci na swobodną spłatę przynajmniej sześciu miesięcznych rat. Pozwoli ci to na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z wakacjami kredytowymi.

Sprawdzaj bank

Regularnie dokonuj kontroli zapisów umowy, kontroluj czy bank nie podnosi ci opat np. z tytułu ubezpieczenia. Sprawdzaj także aktualne oferty innych banków. Wierność w tym przypadku nie popłaca i może się okazać, że warto przenieść kredyt do konkurencji. Otwieraj korespondencję ze swojego banku i staraj się zrozumieć najbardziej zawiłe tabele. Pamiętaj, że dotyczy to także korespondencji mailowej.

Nie unikaj banku

Może się zdarzyć, że wpadniesz w przejściowe kłopoty finansowe. Jeśli będziesz miał poduszkę finansowego zabezpieczenia, zapewne nic złego się nie stanie. Jeśli jednak pomimo to, nie będzie cię stać na spłatę raty, skontaktuj się z bankiem. Nie unikaj korespondencji i nie udawaj, że nic się nie dzieje, chociaż nie wpłaciłeś już 5 rat. Dzieje się, ale z każdej sytuacji jest wyjście, a pracownicy banku nie są twoimi wrogami. Wcale nie zależy im na tym, aby przejąć twój lokal. Na pewno porozumiesz się w kwestii obniżki kwoty raty czy wakacji kredytowych, jeśli tylko sam podejmiesz rozmowy.

Nie zadłużaj się

To bardzo proste, masz już jeden duży kredyt i każdy kolejny może pogłębić ewentualne problemy. Naucz się odkładać pieniądze na swoje potrzeby, a nie pożyczać. Przede wszystkim nie ucz się żyć na kredyt, bo to może generować ogromne problemy.

Wykup dodatkowe ubezpieczenie nieruchomości

Wiele osób popełnia ten błąd. Zawierając umowę kredytową, zwykle w banku podpisujemy także umowę ubezpieczenia, nabywanej na kredyt nieruchomości. Tyle tylko, że jednocześnie podpisujemy cesję ubezpieczenia na rzecz banku. Jeśli coś się wydarzy z mieszkaniem, odszkodowanie dostanie bank, a my zostajemy bez żadnych środków na remont, czy zakup czegoś innego. Dlatego potrzebne jest kolejne ubezpieczenie.

Pilnuj dokumentów

Kredyt hipoteczny spłaca się tak długo, że bardzo często pierwotne dokumenty nam po prostu giną. To duży błąd. W tej sprawie należy być wyjątkowo skrupulatnym i trzymać komplet w jednej teczce, a dodatkowo dedykowanej obsłudze kredytu, chmurze danych. Twoi krewni w każdej chwili, nawet w przypadku twojej choroby, będą wiedzieli, jak wygląda sytuacja finansowa.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )