Co to jest nadwyżka finansowa i jak ją zagospodarować

Co to jest nadwyżka finansowa i jak ją zagospodarować

Rozmowy o pieniądzach nie są proste, a analiza własnych wydatków jeszcze trudniejsza. Zwłaszcza że często, nawet gdy czytamy poradniki i chcemy się czegoś dowiedzieć, pojawiają się pojęcia, których po prostu nie rozumiemy. Tak jest z nadwyżką finansową.

Czym jest nadwyżka finansowa?

Nadwyżka finansowa to te pieniądze, które nie są ci potrzebne na zaspokajanie potrzeb. Pewnie w tym momencie, zastanawiasz się, o co chodzi. Zarabiasz pieniądze i je wydajesz. Nie masz nadwyżek. Czy aby na pewno? Żeby można było to stwierdzić, trzeba najpierw policzyć swoje wydatki, tworząc przynajmniej ramy dla budżetu domowego. To proste, zlicz wszystkie koszty miesięczne: raty kredytów, opłaty, czynsze, abonamenty, ubezpieczenia itp. Troszkę bardziej skomplikowane jest wyliczenie pozostałych wydatków, pieniędzy, które potrzebne nam na zakup żywności, chemii, kosmetyków czy kieszonkowe dla dziecka. Jeśli poświęcisz tydzień i każdego dnia spiszesz wydatki, bez trudu zauważysz, ile pieniędzy wydajesz. Zakładajmy, że wszystko było potrzebne i o żadnych ograniczeniach nie będziesz myśleć. Teraz tylko pomnóż kwotę tygodniowych wydatków razy cztery, bo tyle mamy średnio tygodni w miesiącu i dowiesz się, ile potrzebujesz na miesięczne utrzymanie. Teraz tylko odejmujesz kwotę wydatków od swoich dochodów. Zarabiacie wspólnie z partnerem 6 tysięcy, a na utrzymanie potrzebujesz 5500? Czyli masz 500 złotych nadwyżki finansowej.

Skąd biorą się nadwyżki?

Pieniądze, które wygospodarujesz w budżecie to nie jedyne nadwyżki, jakie masz. Zdarzają się przecież dodatkowe dochody: premie, nagrody, honoraria. Może też dostajesz jakieś pieniądze w prezencie, od rodziców czy dziadków. Nie są to dochody regularne i systematyczne, zwykle nie jesteś też w stanie przewidzieć, jaką kwotę w ten sposób uzyskasz. Teoretycznie nie możesz więc liczyć tych pieniędzy i włączać ich do domowego budżetu. Jeśli ich nie będziesz mieć i tak będziesz musiała sobie bez nich poradzić. W takim razie to także twoje nadwyżki.

Co możesz zrobić z nadwyżką?

Banalne, co tylko chcesz. To twoje pieniądze. Możesz kupić sobie torebkę, czy buty z najnowszej kolekcji. Możesz także pójść do bardzo drogiej restauracji na kolacje. A może masz ochotę potraktować nadwyżkę, jako część większego zakupu? Na przykład, masz 1000 złotych nadwyżki, dobierasz trzy tysiące kredytu i kupujesz telewizor. Wtedy nie tylko nie masz dodatkowej kwoty, a wręcz, pomimo nadwyżki masz dług. Rzecz jasna, bez problemu spłacisz go w ciągu kilku miesięcy z następnych nadwyżek. Tylko, jeśli ich nie będzie, bo są nieregularne i nie do końca przewidywalne, twój dług może znacząco urosnąć. Zdecydowanie prościej będzie poczekać. Możesz przecież odłożyć pieniądze z nadwyżki i poczekać z zakupem, aż uzbierasz odpowiednią kwotę. W ten sposób twoja nadwyżka zamieni się w oszczędności.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )