Co daje współpraca z biurem nieruchomości?

Co daje współpraca z biurem nieruchomości?

Choć korzystanie z usług biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami staje się coraz bardziej popularne to wciąż dla wielu osób jest to raczej opcja awaryjna. Oznacza to, że najpierw podejmują zatem próbę samodzielnej sprzedaży mieszkania czy działki. Kiedy jednak po jakimś czasie okazuje się, że jest to dla nich zbyt dużym obciążeniem, lub, że podejmowane przez nich kroki nie przynoszą oczekiwanych efektów stwierdzają, że powinni może zwrócić się o pomoc do agencji nieruchomości. Takie podejście wynika często z niedostatecznej świadomości, a więc nieprawidłowego postrzegania usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Często pośrednik jest postrzegany jako niepotrzebne dodatkowe ogniwo, lub wręcz ktoś kto chce tylko szybko zarobić na cudzym kapitale przy niewielkim zaangażowaniu. Choć liczba artykułów i innych materiałów przedstawiających prawdziwą charakterystykę pośrednika w obrocie nieruchomościami rośnie to wciąż ważne jest, aby na różne sposoby przypominać szereg korzyści jakie płyną ze współpracy z biurem nieruchomości. Są to między innymi:

Ekspertyza rynkowa: Pośrednicy znają lokalny rynek nieruchomości co pozwala im lepiej oszacować koszty kampanii promocyjnej, a także dopasować konkretne oferty do potrzeb klientów. Oznacza to, że pośrednik może szybciej znaleźć nabywcę na daną nieruchomość, gdyż wie gdzie, jak i z jaką intensywnością prezentować ofertę.

Profesjonalizm: Pod tym pojęciem kryje się bardzo wiele cech i umiejętności, które wpływają na proces sprzedażowy w różny sposób i na różnych etapach współpracy. Wprawny pośrednik potrafi dostosować się do danej sytuacji i charakterystyki klientów zainteresowanych daną nieruchomością. Należy też pamiętać, że przysłowiowy Kowalski może sprzedawać nieruchomość raz w życiu natomiast dla pośrednika jest to codzienność dlatego o wiele lepiej wie jak zareagować na różne niespodziewane sytuacje lub czy w danej sytuacji zdecydować się na korektę ceny ofertowej. Przy samodzielnej sprzedaży, właściciel nieruchomości często nie dostrzega innych możliwości więc kiedy sprzedaż nie następuje odpowiednio szybko zaczyna manewrować ceną, na czym oczywiście traci.

Dostęp do zasobów: Biuro nieruchomości ma dostęp do wewnętrznej, szerokiej bazy danych, w której swoje oferty prezentują inni pośrednicy. Wzajemna wymiana ofert między biurami pozwala w szybkim czasie dotrzeć do wiele większej liczby potencjalnych nabywców niż prywatne ogłoszenia właścicieli nieruchomości. Szansa na szybka i korzystną sprzedaż nieruchomości znacznie wzrasta.

Negocjacje: Umiejętności negocjacyjne stanowią składową profesjonalizmu, a to przekłada się na możliwość osiągnięcia wyższej ceny transakcyjnej. W takim przypadku, właściciel nieruchomości zyskuje podwójnie, gdyż nie dość, że nieruchomość może być wystawiona po wyższej cenie ofertowej to jeszcze w toku odpowiednich negocjacji cena ta może stać się ostatecznie ceną transakcyjną.

Bezpieczeństwo: Po pierwsze, dotyczy to faktu, że pośrednik w obrocie nieruchomościami posiada zawodową polisę ubezpieczeniową, a więc w przypadku problemów prawnych i ewentualnych roszczeń ze strony nabywcy nieruchomości ewentualna wypłata może być pokryta z polisy pośrednika. Właściciel nieruchomości sprzedający sam nie ma takiego zabezpieczenia. Po drugie, biura nieruchomości często na stałe współpracują z radcami prawnymi czy kancelariami adwokackimi, a więc mogą oni szybko uporać się ze skomplikowanymi kwestiami prawnymi dotyczącymi mieszkania czy działki.

Marketing i promocja: Biura pośrednictwa dysponują odpowiednimi środkami, a także wiedzą, co pozwala im dobrać najlepsze narzędzia i strategie promocji nieruchomości, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na zasięg kampanii. Ponadto, oferta przedstawiana za pośrednictwem wyspecjalizowanego biura jest bardziej prestiżowa i poważna, co ma duże znaczenie z perspektywy osób poszukujących nieruchomości.

Zarządzanie czasem: Właściciel nieruchomości zlecający całe zadanie pośrednikowi może zająć się swoimi codziennymi sprawami, obowiązkami czy przyjemnościami. Wszelkie formalności związane ze sprzedażą mieszkania, domu czy działki należą do obowiązków pośrednika, który zajmie się wszystkim szybko i sprawnie, a klient zyskuje spokój i komfort.

Jak widać, korzyści płynące ze współpracy z biurem nieruchomości są różnorakie i wymierne. Wpływają one bezpośrednio na codzienne życie właściciela nieruchomości, którą chce zbyć. Oczywiście zatrudnienie pośrednika wiąże się z kosztami, które mogą sięgać 5%, czy 6% ceny transakcyjnej, a w niektórych przypadkach nawet i więcej. Jednakże, należy tutaj rozważyć wszystkie za i przeciw bo często zdarza się, że właściciel nieruchomości dość łatwo decyduje się na obniżenie ceny o 10 czy 20 tysięcy złotych i przyjmuje, ze tak po prostu trzeba było zrobić, lecz gdy te same pieniądze należy przeznaczyć na współpracę z pośrednikiem postrzegane jest to jako niepotrzebny koszt.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )