Zegarek z lokalizatorem czy smartwatch?

Zegarek z lokalizatorem czy smartwatch?

Kontrola rodzicielska wymaga, by rodzic stworzył bezpieczne ramy dla rozwoju i aktywności swojej pociechy. W praktyce rola opiekuna nie ogranicza się dziś tylko do wychowania i fizycznego kontrolowania dziecka, ale również do kreowania odpowiednich warunków do korzystania z nowoczesnych technologii, w tym z internetu i smartfona z dostępem do sieci. Technologie pozwalają nam jednak na skorzystanie z nowych form sprawowania kontroli rodzicielskiej, m.in. za pomocą wysoce funkcjonalnych smartwatchów i zegarków z lokalizatorem. Który gadżet okaże się bardziej przydatny dla dziecka i rodziców?

Lokalizacja ważną funkcją obu urządzeń

Zarówno zegarek smartwatch dla dziecka (np. https://www.calmean.com/produkty-calmean/child-watch), jak i zegarek z lokalizatorem spełniają tę samą funkcję, a mianowicie lokalizowanie pociechy w dowolnym momencie. W zależności od wybranej metody lokalizacyjnej, inaczej mogą podawać dane o położeniu użytkownika. W przypadku systemu GPS zapewniać on może dokładność lokalizacji do 1 metra na otwartej przestrzeni. Wszystko komplikuje się, gdy dziecko np. wejdzie do szkoły lub do domu kolegi czy koleżanki, ponieważ wówczas system GPS jest zakłócony i nie potrafi tak dobrze pokazać lokalizacji dziecka np. w aplikacji służącej do obsługi zegarka z lokalizatorem lub smartwatcha.

Jednak niektórzy producenci smartwatchów dla dzieci rozwiązali ten problem. Na przykład urządzenie marki Calmean lokalizuje na podstawie nie tylko GPS, ale również Wi-Fi oraz sygnału operatora sieci komórkowej – GSM.

Zegarek zamiast telefonu

Smartfony są dla dzieci gadżetem, który gwarantuje rozrywkę. Mogą na nich grać w różne gry, a także pozostawać w stałym kontakcie z rodzicem i przyjaciółmi. Problem w tym, że smartfon daje im dostęp do internetu, a z drugiej strony każdy może dodzwonić się na numer dziecka. Może ono łatwo zgubić telefon i trudniej nosić takie urządzenie na podwórko czy do szkoły.

Wszystkie te wady smartfonów nie są właściwe dla smartwatchów dla dziecka. Smartwatch z kartą SIM może zastąpić skutecznie telefon komórkowy. Daje przy tym możliwość dzwonienia do dziecka, a pociecha może też wykonywać połączenia głosowe do zdefiniowanych kilku numerów. Likwiduje się w ten sposób ryzyko tego, że do dziecka będą dzwoniły osoby niepowołane.

Większe możliwości sprawowania kontroli rodzicielskiej

Zegarek z lokalizatorem umożliwia tylko kontrolowanie dziecka pod kątem tego, gdzie się w danym czasie znajduje. Jeśli lokalizator działa tylko na podstawie sygnału GPS, to ma ograniczone możliwości lokalizacyjne. Znacznie lepiej przy sprawowaniu kontroli rodzicielskiej (np. https://www.calmean.com/produkty-calmean/parental-control/) nad małoletnimi sprawdzają się smartwatche z lokalizacją i z możliwością wykonywania połączeń głosowych.

Dają one zwykle możliwość natychmiastowego wezwania pomocy przez dziecko, jeśli zajdzie taka potrzeba poprzez naciśnięcie przycisku SOS w zegarku. Alert od razu zostaje wysłany na telefon czy w aplikacji rodzica, więc może podjąć odpowiednie kroki, by  pomóc swojej pociesze.

Dodatkowo smartwatche pozwalają na ustanawianie stref bezpiecznych na mapie, gdzie w danych godzinach i porach dnia powinno znajdować się dziecko. Jeśli smartwatch ma funkcje telefoniczne, rodzic może często wywołać nasłuch w otoczeniu dziecka i sprawdzić, w jakim towarzystwie się ono znajduje.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )