Ogrzewanie basenu, czyli jak dłużej cieszyć się przydomowym basenem?

Ogrzewanie basenu, czyli jak dłużej cieszyć się przydomowym basenem?

W czasach, gdy stale rośnie liczba posiadaczy przydomowych basenów, coraz istotniejszym wyzwaniem staje się ich skuteczne ogrzewanie. Sezon lata, kiedy woda jest ciepła i nie trzeba jej w żaden sposób podgrzewać, jest stosunkowo krótki, więc i radość z pływania w ogrodowych basenach – kończy się szybciej. Jakie są aktualnie dostępne na rynku rodzaje systemów do podgrzewania wody, dzięki którym można zdecydowanie wydłużyć czas kąpieli na świeżym powietrzu?

Marzenie o własnym basenie i kilka pomysłów na jego ogrzanie

Przydomowy basen był jeszcze kilka lat temu jednym z najczęstszych marzeń Polaków posiadających własne domki jednorodzinne. Na szczęście, już od kilku lat dzięki wielu rodzajom zminiaturyzowanych pomysłów na basen, te marzenia stały się jak najbardziej aktualne i wcale nie takie drogie, jak można pomyśleć. Jednocześnie wraz z rosnącą liczbą właścicieli ogrodowych basenów: zarówno tych budowanych na stałe w ziemi, jak i modeli rozporowych czy dmuchanych, pojawiło się wyzwanie dotyczące ogrzewania wody. Lato jest w Polsce stosunkowo krótkie, a chęć wydłużenia możliwości kąpieli chociażby o miesiące maj, czerwiec, a potem wrzesień i październik – duża. Z rozwiązaniem tego dylematu przyszli producenci i dystrybutorzy specjalnych systemów ogrzewania basenowego jak np. https://sklep.folkpool.pl/. To dzięki nim na rynku pojawiły się między innymi specjalistyczne pompy ciepła, praktyczne podgrzewacze do wody, elektryczne grzałki czy wymienniki ciepła, a nawet panele słoneczne zintegrowane z basenami tak, by pobierając energię ze słońca, automatycznie grzały wodę.

Porównanie różnych form ogrzewania basenów

Pompy ciepła są sprawdzonym i bardzo efektywnym sposobem podgrzewania wody w basenie. Najlepiej wykorzystywać je wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi ok 15 stopni, dzięki temu ich działanie umożliwia uzyskania nad 5 razy więcej energii w stosunku do tej, która zostanie zużyta do podgrzewania. Więcej szczegółowych informacji o pompach do basenu i zasadach ich działania można znaleźć np. na stronie https://sklep.folkpool.pl/21-pompy-ciepla/.

Grzałki elektryczne przeznaczone są do mniejszych powierzchni, idealnie nagrzewają wodę w zewnętrznych wannach typu SPA. Sprawdzą się dobrze zarówno do basenów kąpielowych podgrzewanych jesienią, jak i zimą.

Panele słoneczne to opcja dla osób, które cenią sobie ekologiczne wytwarzanie energii, ale i mają świadomość, że za darmową energię ze słońca najpierw trzeba zapłacić. Koszty instalacji są tutaj zdecydowanie wyższe, za to potem przez wiele lat bez dodatkowych opłat można ogrzewać wodę i w przydomowym basenie, i w mieszkaniu. Żeby zaoszczędzić na inwestycji w panele słoneczne do ogrzewania z pomocą słońca, można zdecydować się na takie, które zamiast sterowania elektronicznego, mają sterowanie ręczne. Koszt ich założenia będzie wtedy o wiele niższy.

Jak widać, sposobów na ogrzewanie wody w basenach przydomowych jest przynajmniej kilka. Możemy je wybrać w zależności od rodzaju naszego basenu, jego konstrukcji, powierzchni i ilości litrów wody, jaka musi być w krótkim czasie podgrzana.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )