Od czego zacząć szkolenie na pilota? Kursy i możliwości

Od czego zacząć szkolenie na pilota? Kursy i możliwości

Marzenie o samodzielnym pilotowaniu samolotu czy śmigłowca jest dzisiaj jednym z tych, które najczęściej chodzą po głowie ambitnym, młodym ludziom, chcącym w swoim życiu zrobić coś więcej: zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie. Na pytanie jak zostać pilotem nie ma jednak tak prostej odpowiedzi, jak większość chciałaby usłyszeć. Nie ma możliwości szybkiego nauczenia się latania, a żeby zacząć, trzeba liczyć się z koniecznością zrobienia do tego niezbędnych szkoleń i uprawnień.

Jak wyglądają szkolenia na licencję pilota?

Wszystkie kursy umożliwiające nabycie uprawnień do sterowania statkiem powietrznym, realizowane są dzisiaj w specjalistycznych ośrodkach szkoleń lotniczych, jak np. https://osl.azl.pl/osl-kursy/. To właśnie w tych miejscach można przystąpić do nauki latania, zaczynając od wyboru odpowiedniego dla siebie kursu, poprzez wykonanie badań lotniczo-lekarskich, aż po rozpoczęcie lekcji teoretycznych, a następnie praktycznych. Ośrodki przygotowują kursantów do egzaminu, który zdaje się przed Państwową, Lotniczą Komisją Egzaminacyjną, więc każdy uczestnik takiego szkolenia nie tylko będzie musiał zaliczyć teorię latania, odbyć określoną ilość lotów z instruktorem i bez, ale i na sam koniec – zdać państwowy egzamin. Dopiero wtedy uzyskuje on legalne, pełnoprawne zezwolenie do pilotowania konkretnego typu maszyny.

Popularne kursy w ośrodkach szkoleń lotniczych

Od jakich szkoleń warto zacząć? Ośrodki lotnicze mają w swojej ofercie duży zasób kursów, od licencji absolutnie podstawowych (tzw. licencja PPL(A) do lotów turystycznych), przez lubiane przez kursantów szkolenia na pilotowanie śmigłowca: https://osl.azl.pl/project/kurs-pplh-szkolenie-smiglowiec/ po uprawnienia tzw. pilota zawodowego. Tu warto wiedzieć, że nie ma możliwości zrobienia dowolnie wybranego szkolenia np. młody adept sztuki latania nie zacznie kursu na pilota zawodowego, jeśli nie będzie miał wcześniej zrobionych innych uprawnień. Ścieżkę kariery pilota można porównać do ścieżki nauki lekarza – każdy kolejny etap musi być poprzedzony zdobyciem innych uprawnień, które do kompletu zezwoleń lotniczych są niezbędne.

Standardowy cykl nauki, biorąc pod uwagę szkolenie na pilota śmigłowca, obejmuje teorię i praktykę. Teoria to zajęcia z prawa lotniczego, ludzkich ograniczeń, meteorologii, łączności będącej nieodzowną częścią latania, zasad lotu, procedur operacyjnych i awaryjnych, ale i nabywanie ogólnej wiedzy o śmigłowcach i ich pilotowaniu. Sama praktyka to z kolei loty z instruktorem (w pierwszym etapie, a w kolejnym samodzielne), najczęściej na najbardziej popularnych maszynach tłokowych, jak Robinson R-44, w czasie których ćwiczy się wszystko to, czego wcześniej uczyło się teoretycznie. Dopiero ukończenie obu części, zarówno wiedzowej jak i związanej z wyrobieniem konkretnej liczby lotów, kończy się najpierw testem wewnętrznym, w ośrodku szkolenia lotniczego, a dopiero później zapisaniem się na egzamin państwowy, którego pozytywne zaliczenia umożliwi uzyskanie potwierdzonych uprawnień do samodzielnego latania.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )