Język polski dla cudzoziemców – misja możliwa
Polacy wykazują się coraz lepszą znajomością języków obcych. Działa to także w drugą stronę: wiele osób odwiedzających nasz kraj uczy się naszego języka. Jakie czynniki utrudniają, a jakie ułatwiają naukę? Co wpływa na to, jak szybko obcokrajowcy mogą uczyć się polskiego?
Język polski – duże wyzwanie
Język polski jest cudzoziemców językiem trudnym. Mówi się, że polski należy do najtrudniejszych do nauczenia się języków świata. Dzieje się tak, ponieważ ma bardzo skomplikowaną gramatykę. Nie zwracamy na to uwagi, ponieważ znamy ten język od dzieciństwa. Dla cudzoziemca jednak zasady, według których odmieniają się czasowniki i rzeczowniki, będą wydawać się niezwykle złożone w porównaniu, na przykład, z intuicyjnym językiem angielskim. Poza tym, wiele słów polskich będzie trudnych do wymówienia, ze względu na liczne dźwięki, które rzadko pojawią się w innych językach (jak na przykład „ż”, „ś”, „ć”).
Kluczowe kwalifikacje lektora
Czy sam fakt, że język polski jest naszym językiem ojczystym, sprawia, że potrafilibyśmy efektywnie nauczyć obcokrajowca mówić w tym języku? Oczywiście nie. Wbrew temu, co się niektórym wydaje, nauczanie języka obcego nie jest prostą sprawą i wymaga nie tylko doskonałych umiejętności językowych. Do nauczania języka polskiego jako obcego przygotowuje specjalizacja zwana glottodydaktyką. Na tej specjalizacji studenci zapoznają się ze skutecznymi metodami nauczania. Dlatego w szkole https://www.britishschool.pl/lomianki języka polskiego uczą tylko wykwalifikowani lektorzy, posiadający odpowiednie uprawnienia.
Przyjazna atmosfera
Każdy, kto przez dłuższy czas przebywał za granicą, zdaje sobie sprawę, jak stresujące może być takie doświadczenie. Poczucie bycia innym i niemożność porozumienia się bywają dojmujące. Na zajęciach języka polskiego dostępnych na https://www.britishschool.pl/lomianki/aktualnosci/614,lekcje-jezyka-polskiego-dla-cudzoziemcow można się przekonać o tradycyjnej polskiej gościnności i wśród obcych ludzi poczuć się jak u siebie. A przecież atmosfera bezpieczeństwa i życzliwości jest kluczowa w przyswajaniu nowej wiedzy.
Motywacja uczniów
To, że nie czujemy się zbyt komfortowo za granicą, kiedy jeszcze nie znamy języka, ma pewną pozytywną stronę. Jest to bardzo motywujące do robienia szybkich postępów w nauce. Osoby, które uczą się języka polskiego jako obcego, są zwykle wysoko zmotywowane, ponieważ potrzebują go do porozumiewania się w pracy, komunikacji miejskiej czy sklepie. Fakt stałego przebywania w kraju, którego język chcą poznać, i konieczność ciągłego kontaktu z tym językiem, przyspiesza i ułatwia proces uczenia się. Nie bez znaczenia jest kraj pochodzenia osoby uczącej się. Osobom o pochodzeniu słowiańskim będzie znacznie łatwiej, ze względu na podobieństwo językowe.
Podsumowując, nauka języka polskiego nie jest zadaniem łatwym. Wymaga samozaparcia i dużej motywacji ze strony ucznia oraz kompetencji i cierpliwości lektora. Jeżeli te warunki będą spełnione, skuteczna nauka języka polskiego jest możliwa.