Dobra pensja i gwarancja zatrudnienia. Jaki zawód wybrać?

Dobra pensja i gwarancja zatrudnienia. Jaki zawód wybrać?

Odpowiednio wybrana profesja w połączeniu z doświadczeniem zawodowym mogą zagwarantować łatwość w znalezieniu zatrudnienia oraz zarobki, które pozwolą na godne życie.

Wybór odpowiedniej branży

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce do najlepiej płatnych zawodów zaliczyć można te, które związane są z branżą finansową i ubezpieczeniową, informacyjną i komunikacyjną oraz z branżą wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gorącą, wodę gaz i parę wodną.

Średnia zarobków w tychże branżach oscyluje od 7,500 do 8000 zł brutto miesięcznie. Szczególnie korzystne pod względem zarobków są zawody i stanowiska pracy, w będącym częścią branży informacyjnej, sektorze usług IT. Jak kształtują się zarobki w tym sektorze? Czy postępująca automatyzacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla informatyków? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Usługi IT — przykładowe stanowiska pracy

Mówiąc o zawodach, które nie stracą na znaczeniu w dalszej przyszłości, koniecznie należy napisać o pozycji programisty. Osoba pracująca jako programista odpowiedzialna jest m.in. za tworzenie programów komputerowych, aplikacji oraz za ich nadzorowanie i aktualizowanie. Tworzenie oprogramowania odbywa się z pomocą języków programowania. Rozpoczęcie pracy w tym zawodzie nie wymaga formalnego wykształcenia, aczkolwiek dobra znajomość podstawowych języków programowania oraz chęć rozwoju są niezbędne w celu znalezienia zatrudnienia.

Praca w IT jako programista może zagwarantować przychód, na najlepiej płatnych stanowiskach, sięgający 16000 zł brutto. Z kolei osoba rozpoczynająca pracę jako programista na stanowisku Junior Developera może liczyć na przychód rzędu 4000 – 5000 zł brutto. Nie oznacza to jednak, że informatyk, aby uzyskać dobrze płatne stanowisko pracy, musi zajmować się stricte tworzeniem oprogramowania. Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć interdyscyplinarni specjaliści, którzy mają wiedzę i umiejętności zarówno związane z branżą IT, jak i m.in. z branżą bezpieczeństwa. Doskonałym tego przykładem jest zawód specjalisty ds. bezpieczeństwa IT.

Zapotrzebowanie na specjalistów IT

Osoby pracujące w tym zawodzie również mogą liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy zł brutto miesięcznie. W zależności od zakresu obowiązków zajmują się oni zarówno bezpieczeństwem fizycznym, jak i obszarem logicznym (w zakresie m.in. zarządzania systemami ochrony danych). Nabór na to stanowisko pracy najczęściej ma miejsce w branży ubezpieczeniowej oraz finansowej. Ze względu na rosnące zagrożenie cyberatakami zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie rośnie z każdym rokiem. Chociaż klasyczny informatyk nie musi posiadać wykształcenia wyższego, to sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku specjalistów do spraw bezpieczeństwa IT.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )