Jakie cechy żaluzji drewnianych zachęcają do ich zakupu?

Jakie cechy żaluzji drewnianych zachęcają do ich zakupu?

Kilka lat temu ozdabialiśmy okna żaluzjami aluminiowymi, które były prawdziwie niezbędną rzeczą we wnętrzach domowych. Wtedy, w ciągu kilku sezonów, serca projektantów wnętrz pochłonęły rolety materiałowe, a dziś znów powracają, ale w wersji drewnianej. Żaluzje drewniane są chętnie instalowane w domach i biurach. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także są mocne.

Co warto wiedzieć o historii żaluzji drewnianych?

Żaluzje są znane od kilku wieków, już ludność w Starożytności montowała na swoich oknach takie osłony zabezpieczające przed palącym słońcem. Jesteśmy wdzięczni Francuzom za nowoczesne projekty. Patent na ten wynalazek uzyskał w 1812 roku paryski stolarz Kochot.  Tak zwaną kratkę okienną z małych desek wykonał Heinrich Friese. Obecnie żaluzje drewniane odbiegają od swoich poprzedników, są bardziej estetyczne, wytrzymałe i odpowiednie do każdego rodzaju okien.

Postrzeganie żaluzji drewnianych we wnętrzach

Wśród wszystkich rodzajów osłon okiennych czołowe miejsce zajmują żaluzje drewniane, ponieważ najszlachetniejszym materiałem do produkcji wykończenia wnętrz było i jest drewno. Jest ono przyjazne dla środowiska, posiada wspaniały zapach, dlatego elementy drewniane nigdy nie tracą na aktualności. To samo dotyczy żaluzje drewnianych w mieszkaniu i domu, gdzie stają się modnym atrybutem i wprowadzają do wnętrza naturalność i przytulność.

Dom, w którym mieszkamy powinien być jak najwygodniejszy. Dlatego lepiej wybrać projekt i materiały według własnego gustu. Korzystając z różnych technik dekorowania, możesz zapewnić, że wchodząc do środka, poczujesz, że możesz się tu zrelaksować i odprężyć. Jednym z takich elementów mogą być żaluzje drewniane.

Cechy żaluzji drewnianych

Żaluzje pionowe i poziome mogą być wykonane z drewna. Tutaj drewniane lamele, odpowiadają szerokości okna, są równoległe do podłogi i połączone ze sobą mocnym sznurkiem lub łańcuszkiem. To za pomocą tego sznurka lub łańcuszka reguluje się obrót listew, aby zmienić oświetlenie pomieszczenia. Również z ich pomocą możesz podnieść żaluzje na określoną wysokość lub całkowicie je opuścić. Osłony okienne składają się z cienkich lameli, które ściśle do siebie przylegają. Aby zwiększyć oświetlenie pomieszczenia, zwijają się w rolkę.

Żaluzje drewniane pionowe wyglądają elegancko i wizualnie powiększają przestrzeń, ale mają znaczną wagę, ponieważ składają się z szerokich lameli połączonych szeregowo od sufitu do podłogi. Grubość lameli zwykle nie przekracza trzech milimetrów, ale szerokość może wahać się od 2,5 cm do 5 cm, w zależności od złożonego zamówienia.

W zależności od miejsca montażu trzeba wybrać odpowiedni rozmiar lameli. Jeżeli zostaną zainstalowane na ramie okna, lepiej zdecydować się wersję 25 mm z dowolnie wybranej kolekcji. Jeżeli żaluzje drewniane będą montowane na dużych otworach okienny odpowiedni będzie rozmiar lameli – 50 mm.

Po co wybierać żaluzje drewniane?

Nowoczesne żaluzje drewniane to konstrukcja z cienkich lameli połączonych w jeden arkusz.

Takie produkty pełnią wiele funkcji:

  • Chronią pomieszczenie przed jasnym światłem.
  • Służą jako piękny detal dekoracyjny.
  • Rozprowadzają ciepło wznoszące się od dołu z urządzeń grzewczych.

Będą wyglądać naturalnie w każdym stylu, stając się częścią ogólnej kompozycji. Spełniając wymogi bezpieczeństwa środowiskowego, takie osłony w niektórych przypadkach mogą wyglądać jak zasłony.

Montaż żaluzji drewnianych

Montaż żaluzji drewnianych to prosty sposób na zmianę wyglądu okna oraz charakteru całego pomieszczenia. Użytkując takie przeciwsłoneczne osłony okienne można mieć pewność, że nie trzeba będzie szybko wymieniać ich na nowe. Drewno jest materiałem świetnie wyglądającym w każdym pomieszczeniu: klasycznym oraz nowoczesnym, dotyczy to również aranżacji łączących różne style. Żaluzje drewniane można łatwo dopasować do każdego stylu. W nowoczesnych modelach można wybrać dowolną kolorystykę, a żaluzje dopasować do wystroju wnętrza i/lub koloru ramy okiennej. Co ważne, w wybranym kolorze można wykonać nie tylko lamele, ale również wszystkie elementy stolarki okiennej. Rezultatem jest spójny, stylowy i elegancki wygląd.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )