System ERP i jego funkcjonalności – omawiamy najważniejsze

System ERP i jego funkcjonalności – omawiamy najważniejsze

Doskonała organizacja jest w pracy bardzo ważna. Przekłada się na naszą wydajność, jakość pracy i świadczonych usług. Pomóc w tym mogą narzędzia informatyczne jak ERP. Co to takiego i jak może wesprzeć naszą firmę?

O systemie ERP możemy usłyszeć coraz częściej, bo i coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na jego wdrożenie w swojej firmie. Dobrze wybrany będzie wspierał wszystkie obszary działalności, a tym samym znacząco poprawi jakość wykonywanej pracy.

Czym jest system ERP?

Sam skrót ERP pochodzi z angielskiego i jest rozwinięciem od Enterprise Resources Planning. System ERP jest specjalistycznym oprogramowaniem zaprojektowanym pod kątem tego, by kompleksowo wspierać zarządzanie i kontrolę zasobami i procesami w przedsiębiorstwie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że dane ze wszystkich obszarów włącza w jedną bazę danych. Wiele programów komputerowych pozwala na pracę w konkretnym dziale, gdzie jest odrębna baza. W rezultacie poszczególne komórki firmy nie mają dostępu do informacji przetwarzanych w pozostałych. Przy ERP tego nie ma, a wszyscy pracownicy będą pracować na wspólnej bazie. To z kolei przekłada się na szereg zalet, jakie wpływają na funkcjonowanie całej organizacji.

Najważniejsze funkcje systemów ERP

Bez względu na to, w jakiej branży działamy, jak duża jest nasza firma i w czym się specjalizuje, system ERP może sprawdzić się w niej doskonale. W zależności od organizacji może wyglądać nieco inaczej pod względem funkcjonalności, aby jak najpełniej odpowiadał naszym potrzebom. Oprogramowanie składa się z modułów dostosowanych do poszczególnych obszarów, a nie wszystkie są potrzebne w każdym przedsiębiorstwie. Przyjrzyjmy się tym, z których korzysta się prawie zawsze.

  1. Sprzedaż i CRM

Podstawą każdej firmy jest dotarcie do klienta, sprzedaż towarów i usług, więc obszar tej jest bardzo ważny. System ERP będzie wspierać ewidencję kontaktu z klientem, pozwoli wprowadzić stosowną notatkę i przejrzeć historię współpracy. Ponieważ ERP umożliwia pracę zdalną, do danych można mieć wgląd z dowolnego miejsca, co jest szczególnie ważne dla handlowców, którzy osobiście odwiedzają klientów.

  1. Handel i magazyn

Skoro sprzedajemy towary, to musimy mieć, gdzie je przechowywać, a to znaczy, że posiadamy mniejszy lub większy magazyn. Jak tutaj pomoże ERP? Łatwo zaplanujemy dostawy, zweryfikujemy, na których półkach i w jakiej ilości są towary. Możemy też szybko generować dokumenty magazynowe i raporty potrzebne na przykład do inwentaryzacji.

  1. Kadry i płace

W każdej firmie są pracownicy, a tym samym jest ktoś odpowiedzialny za kadry i płace. Mając system ERP, rozliczanie prac będzie prostsze, tak samo jak prowadzenie rekrutacji i teczek pracowników. Można łatwo katalogować i przeglądać dokumenty. System pozwala wprowadzić samoobsługę pracowniczą, a sami pracownicy będą mogli np. składać wniosek o urlop.

  1. Finanse i księgowość

Jeśli nie zleciliśmy prowadzenia księgowości podmiotowi zewnętrznemu, to taki moduł też się przyda. Pozwoli wiele czynności zautomatyzować, łatwo generować dokumenty i przesyłać do urzędów. Prowadzenie rozrachunków i rozliczeń jest intuicyjne i szybkie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )