Dlaczego budowa hali z generalnym wykonawcą jest lepszym rozwiązaniem?
Budowa hali stalowej to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga ogromnego doświadczenia. Czasem jednak firmy, które w ramach rozwoju swojej działalności chcą postawić nowy budynek, decydują się na wykonawstwo we własnym zakresie. Rzadko jednak okazuje się to dobrym rozwiązaniem. Istnieje jednak alternatywa w postaci budowy hali z generalnym wykonawcą. Na czym polega? Jakie są zalety tej formy współpracy?
Kim jest generalny wykonawca?
Generalny wykonawca to firma, której zadaniem jest zbudowanie hali magazynowej i zaopiekowanie się całym procesem od A do Z, zarówno od strony technicznej, jak i formalnej. Oznacza to, że producent hal stalowych zadba także o prace ziemne, wylanie fundamentów czy montaż, a także o uzyskanie pozwolenia na budowę czy późniejszego pozwolenia na użytkowanie obiektu. Warunki współpracy w ramach generalnego wykonawstwa precyzuje umowa, która powinna zawierać informacje m.in. na temat kosztów, harmonogramu oraz szczegółowego zakresu prac.
Rozpoczęcie współpracy
Nim jednak dojdzie do podpisania umowy, obie strony powinny spotkać się i omówić potrzeby przedsiębiorstwa. Hale stalowe dają wiele możliwości i mogą spełniać różnorodne funkcje, dlatego ważne, aby dopasować jej parametry do oczekiwań przedsiębiorstwa i zadań, jakie będą realizowane w budynku.
Zalety budowy z generalnym wykonawcą
Najogólniej rzecz ujmując, generalny wykonawca zdejmuje z barków firmy obowiązki w zakresie prac budowlanych i urzędowych formalności. Przekłada się na co najmniej cztery znaczące korzyści:
Jedna umowa
Firma podpisuje tylko jedną umowę – z generalnym wykonawcą, dzięki czemu nie musi zajmować się kwestiami nawiązywania współpracy z podwykonawcami, poszukiwaniem kompetentnych firm czy pracowników. Umowa jednocześnie sprawia, że odpowiedzialność za budowę przejmuje wykonawca.
Oszczędność czasu
Obecność generalnego wykonawcy sprawia, iż firma zlecająca nie musi samodzielnie układać harmonogramu podwykonawców czy zgłaszać usterki i weryfikować postęp prac. To działania, które niedoświadczonemu przedsiębiorstwu mogą zabrać znacznie więcej czasu. Obeznany z procesem wykonawca natomiast zna specyfikę prac budowalnych oraz kwestii organizacyjnych, dzięki czemu szybciej jest w stanie zrealizować powierzone zadania.
Lepsze warunki
Generalny wykonawca może uzyskać lepsze warunki współpracy z podwykonawcami, jako że często korzysta z usług tych samych, sprawdzonych firm, co finalnie może przełożyć się na niższy koszt budowy, niż w przypadku budowania hali własnym sumptem. Co się z tym wiąże, odpowiedzialność wykonawcy polega również na weryfikacji tych podmiotów pod kątem ich kompetencji.
Minimalizacja błędów
Doświadczenie w ramach generalnego wykonawstwa jest gwarantem oddania w terminie hali stalowej do użytku w stanie, który nie wymaga poprawek. To wykonawca jest zobowiązany względem zamawiającego, dlatego leży w jego interesie, aby wszystkie prace były przeprowadzone prawidłowo.
Ważnym punktem przed rozpoczęciem inwestycji jest wybór firmy, która będzie generalnym wykonawcą. Błąd na tym etapie może spowodować opóźnienia czy nieporozumienia, które będą skutkować frustracją i stratami finansowymi. Z tego względu warto powierzyć generalne wykonawstwo sprawdzonemu partnerowi – Gaj-Stal. Działamy na rynku od 2003 roku i specjalizujemy się w lekkich halach stalowych w konstrukcji kratowej, które mogą służyć w branży produkcyjnej, przemysłowej, logistycznej czy usługowej.