Coaching kariery jako klucz do sukcesu zawodowego – dlaczego warto skorzystać?

Coaching kariery jako klucz do sukcesu zawodowego – dlaczego warto skorzystać?

Sukces zawodowy nie przychodzi sam. Wymaga pomysłowości, zaangażowania, wytężonej pracy i rozwoju, w którym niezwykle pomocnym może być coaching kariery. Na czym polega ten proces? W jakich obszarach może przysłużyć się pracownikowi?

Jak rozumieć coaching kariery?

Coaching to proces, w którym główną rolę odgrywa relacja pomiędzy coachem a jego klientem, czyli coachee. Celem coachingu kariery będzie wprowadzenie kluczowych zmian w życiu zawodowym pracownika – może to wiązać się z odkrywaniem naturalnych talentów, zmianie stanowiska, przygotowania do awansu np. na stanowisko kierownicze, przekwalifikowanie i zmiana branży, formy zatrudnienia (np. przejście na freelance) i tym podobne.

Dlaczego coaching kariery to dobre rozwiązanie?

W życiu zawodowym każdy z nas może natrafić na moment, w którym warto skorzystać z zewnętrznego wsparcia. Prawidłowo przeprowadzony coaching kariery może przynieść wiele korzyści, z których najważniejszą jest zmiana mentalności w kwestiach zawodowych. Wiąże się to nie tylko ze zniwelowaniem różnych barier i ograniczających przekonań, ale również z jasnym wyznaczeniem celu zmian i metod, które będą do niego prowadzić. Jednym z największych problemów pracowników jest brak wiary we własne możliwości oraz obawa przed sukcesem. Warto te przekonania zmieniać m.in. poprzez odkrywanie swoich naturalnych zdolności, dzięki czemu satysfakcja z nowych osiągnięć będzie większa. Poza tym coaching kariery uczy zarządzania życiem zawodowym i “sprzedaży” swojej osoby, co w dobie błyskawicznie zmieniającego się świata jest ważną kompetencją.

Zobacz też: https://extended.tools/skuteczny-coaching-kariery-jakie-narzedzia-wykorzystac/

Extended DISC w procesie coachingowym

Jednym z narzędzi, które może być niezwykle pomocne w coachingu kariery, jest Extended DISC. To badanie, na które coachee potrzebuje poświęcić zaledwie 10 minut, w trakcie których będzie odpowiadał na pytania w kwestionariuszu on-line. Rezultatem badania jest szczegółowy raport, którego osią jest teoria Carla Gustava Junga o 4 podstawowych typach zachowań ludzkich – Dominującym (D), Towarzyskim (I), Wspierającym (S) i Dokładnym (C).

Co kluczowe w przypadku procesu coachingowego, Extended DISC analizuje naturalne predyspozycje pracowników, pomaga odkrywać nieznane do tej pory możliwości oraz wyjaśnia wiele niejasnych reakcji i zachowań osoby badanej w środowisku zawodowym. We wspomnianym raporcie – analizie Extended DISC znajdziemy informacje na temat naturalnych i adaptowanych stylach zachowań badanego, stylu komunikacji i roli w zespole, niezwykle ważnych czynnikach motywujących i demotywujących, stresorach i naturalnych reakcjach na sytuacje stresowe. W kontekście życia zawodowego raport informuje o najbardziej i najmniej komfortowych zadaniach w pracy, idealnym przełożonym i predyspozycjach zawodowych. Jest to więc ogromna baza do dalszych działań i profesjonalnego coachingu kariery.

Jesteś coachem lub trenerem kariery? Cenisz sobie skuteczne i czytelne narzędzia, które pomogą Twoim klientom? Zapraszamy do współpracy w ramach Programu Partnerskiego Extended Tools, gdzie jednym z naszych narzędzi jest Extended DISC.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )