Czynniki wpływające na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania

Czynniki wpływające na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania

Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie stron internetowych to z pewnością wiesz, że SEO to dosyć mocno rozbudowane zagadnienie. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż Google wykorzystuje około 200 czynników rankingowych ustalając kolejność prezentowania stron w wynikach wyszukiwania. Co ciekawe, niektóre doniesienia mówią nawet o tysiącu różnych czynników. Niezależnie, ile dokładnie czynników bierze pod uwagę algorytm. Pewne jest, że taka liczba naprawdę potrafi zawrócić w głowie. Czy o wszystkich czynnikach trzeba wiedzieć? Z pewnością byłoby dobrze, jednak jest to po prostu niemożliwe, gdyż algorytm stale się zmienia i tak naprawdę dokładnej zasady działania wyszukiwarki nie znamy i najprawdopodobniej nigdy nie poznamy. Możemy jedynie polegać na powszechnie dostępnych rekomendacjach. Kilka z nich w bardzo przystępny i skrócony sposób przedstawiamy w niniejszym artykule. Życzymy miłej lektury i .. wysokich pozycji!

Content is king – natomiast content z dobrze dobranymi słowami kluczowymi to nawet coś więcej!

Słowa kluczowe zawarte w treści na stronie to podstawa do osiągnięcia widoczności na wybrane frazy. Prawidłowo wybrane słowa powinny znaleźć się w tytule strony, nagłówku h1 oraz w treściach. Warto pamiętać o tym by były użyteczne dla internautów i przede wszystkim unikalne. Jakiekolwiek kopiowanie contentu nie wchodzi w grę.

Podsumowując, znane powiedzenie “content is king” nadzwyczaj pasuje, gdy mówimy o SEO. Naprawdę, warto o tym pamiętać.

Szybka, mobilna i dobrze zabezpieczona – czyli idealna strona internetowa.

Strony internetowe, które ładują się szybciej są lepiej postrzegane przez Google. Jeśli jeszcze nie masz swojej witryny lub dopiero planujesz założyć to pamiętaj, że SEO rozpoczyna się już na etapie określanym jako projektowanie strony www.

Projektując witrynę należy unikać nadmiernej ilości kodu, usunąć wszelkie elementy wykonane za pomocą javascript, oraz ograniczyć ilość ciężkich plików graficznych. Podobnych elementów, za pomocą których można dodać trochę szybkości witrynie jest naprawdę wiele. Dlatego też pozycjonowanie stron internetowych to często po pierwsze zadanie dla webmastera, który musi dodać trochę lekkości witrynie.

Od kilku lat jednym z powszechnie znanych czynników rankingowych jest wersja mobilna oraz certyfikat SSL. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z SEO i nie zadbałeś o te dwa czynniki to zdecydowanie nie ma sensu odwlekać tego na później.

Linkowanie – czy na pewno jest potrzebne?

Linkowanie jest określane jako coś w rodzaju paliwa dającego energię Twojej stronie. Owszem, bez samochodu (czytaj bez strony internetowej) nie pojedziesz. Ale bez paliwa (czytaj bez linków) będziesz wciąż stał w miejscu. To lekko infantylne porównanie odzwierciedla jak ważne są linki. Pamiętaj, że linkowanie dzieli się na linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.

Linkowanie wewnętrzne, czyli przejrzysta struktura sprzyja szybkiemu indeksowaniu treści. Robot wyszukiwarki, który jest w bezproblemowy sposób nawigowany po całym serwisie z pewnością polubi Twoją stronę i będzie ją z przyjemnością odwiedzał coraz częściej.

Linkowanie zewnętrzne to pojęcie określające wszelkie linki przychodzące. Pamiętaj, żeby Twoja strona dostała mocy niczym rakieta odrzutowca, potrzebuje dobrego paliwa. Za linki pozyskiwane z wiarygodnych źródeł wujek Google wynagrodzi Cię upragnionym wzrostem pozycji. Jednak, trzeba pamiętać by nie być zbyt ..”nachalnym”. Zbyt wiele sztucznie generowanych linków, może dać wprost odwrotny efekt (spadek pozycji). Jaki z tego wniosek? Linkując pamiętaj o prostej zasadzie – jakość jest ważniejsza niż ilość.

Podsumowanie – pamiętaj o podstawowych 3 filarach zanim zaczniesz zagłębiać się w szczegółowe tajniki SEO.

Podsumowując, kilkaset czynników rankingowych można skrócić do trzech podstawowych filarów o których zdecydowanie trzeba pamiętać:

  1. Wartościowa treść.
  2. Optymalizacja strony internetowej.
  3. Linkowanie.

Ujęcie tak rozbudowanego algorytmu Google w tych trzech prostych punktach to bardzo duże uogólnienie, jednak dla osoby początkującej jest to dobra wskazówka na co należy zwrócić uwagę przystępując do fascynującej przygody z SEO.

 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )