Czy rozwój firmy w 2022 będzie trudniejszy niż w poprzednich latach?

Czy rozwój firmy w 2022 będzie trudniejszy niż w poprzednich latach?

Rok 2022 to rok szczególny pod wieloma względami. Na świecie wciąż szaleje pandemia i gospodarki większości państw coraz silniej odczuwają jej skutki. To oczywiście ma przełożenie na sytuację finansową obywateli oraz przedsiębiorców, którym trudno odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Wiele biznesów musiało zostać z różnych powodów zamkniętych, a te, które pozostały na rynku często obawiają się o swoją przyszłość. Czy w związku z tym jest szansa na rozwój firm w bieżącym roku i czy będzie to znacznie trudniejsze, niż w poprzednich latach?

Gdzie szukać informacji dotyczących biznesu?

Każdy przedsiębiorca powinien interesować się tym, co dzieje się na rynku, jakie są trendy i jakie mogą pojawić się ewentualne trudności. W tym celu warto szukać informacji z branży, czytać publikacje powiązane tematycznie z biznesem i przedsiębiorczością. Trzymanie ręki na pulsie może pomóc w uniknięciu wielu problemów, a także ułatwić obranie właściwego kierunku rozwoju. Właściciele firmy powinni zatem zaglądać na takie serwisy, jak spotkajbiznes.pl/kategoria/rozwoj-firmy/ oraz wiele innych blogów finansowych, dostępnych w sieci całkowicie za darmo.

Rozwój firmy w 2022 roku – prognozy

Aby mieć pojęcie o aktualnej sytuacji firm na polskim rynku, warto zapoznać się ze zdaniem analityków. Według tych specjalistów wiele spółek napotka w bieżącym roku trudności w kwestii poprawy dotychczasowych wyników. Wpływ mają na to przede wszystkim znaczne podwyżki cen surowców, takich jak gaz, energia, czy paliwo. W górę pójdą zatem m.in. ceny usług transportowych. Kolejnym utrudnienie jest wzrost płac pracowników, a także wyższe koszty finansowe wynikające z podwyżek stóp procentowych.

Nie bez znaczenia jest również to, że w wielu przypadkach rok 2021 wysoko podniósł poprzeczkę. Po słabych wynikach z roku 2020, kiedy to wybuchła pandemia koronawirusa, w kolejnym roku odnotowano wzrost popytu, a co za tym idzie – odbudowę przychodów w wielu spółkach. W 2022 roku popyt znowu zaczął spadać, w związku z rosnącymi kosztami.

Kto zyska na wzroście stóp procentowych i inflacji?

Oczywiście nie jest tak, że straty poniosą wszyscy. Rosnące stopy procentowe to szansa na znaczne zwiększenie dochodów dla sektora bankowego. Na aktualnej sytuacji zyskać mogą również spółki handlu detalicznego, które poprawę zawdzięczają m.in. otwarciu na nowo centrów handlowych. Jeśli w tym roku nie będą miały miejsca lockdowny, to poprawę wyników mogą odnotować spółki zajmujące się handlem odzieżą i obuwiem, nie mniej są one w dużej mierze uzależnione od działań rządu, a także tego, w jaki sposób będzie rozwijać się pandemia.

Dobre wieści mamy również dla dystrybutorów części samochodowych, którzy mogą skorzystać na kryzysie związanym z ciągłym brakiem półprzewodników. Na rynku wciąż brakuje nowych samochodów, przez co kierowcy starają się naprawiać swoje pojazdy, kupując i wymieniając poszczególne części.

To tylko kilka przykładów, jak widać wpływ pandemii i problemów gospodarczych na poszczególne branże jest bardzo zróżnicowany.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )