Kurs na podesty ruchome – dla kogo i kiedy z nich skorzystać

Kurs na podesty ruchome – dla kogo i kiedy z nich skorzystać

Uprawnienia UDT udzielane są na te urządzenia, które podlegają zasadą dozoru technicznego. Wśród tych urządzeń znajdują się również podesty ruchome. Osoby, które pracują jako operator takiego podestu powinny posiadać uprawnienia UDT. W związku z tym, by takie uprawnienia uzyskać należy zdać egzamin prowadzony przez Urząd Dozoru Technicznego. By do takiego egzaminu podejść należy wcześniej przejść kurs na podesty ruchome, który będzie przygotowywał do takiego egzaminu. Warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi i zrozumieć kiedy taki kurs może się okazać przydatny. 

Popularność podestów ruchomych

Pochodząc do tematu podestów ruchomych wiszących w profesjonalny sposób będzie można określić je jako urządzenia transportu bliskiego, które w ramach klasyfikacji UDT oznaczane są kategorią IIP a więc jako inne rodzaje podestów. Wykorzystuje się takie podesty do transportu narzędzi, materiałów i osób, gdy będzie się wykonywało pracę na wysokości. W przypadku podestu najczęściej stosuje się takie elementy jak platformę roboczą, która znajduje się na dwóch linach, one zaś znajdują się umieszczone na dźwigarach. Dźwigary znajdują się zaś na dachu budynku. Cała instalacja z podestem posiada również specjalnie przygotowany układ sterowania centralnego, a także zastosowane urządzenia zabezpieczające jego pracę.

W przypadku podestów ruchomych albo stosuje się ich montaż na stałe, albo też wykonuje się je montowane tymczasowo, gdy będzie się wykonywało określone prace i po tym czasie będzie się go demontowało. Takie urządzenia są przygotowywane są dla pracowników, którzy będą musieli wykonywać prace na budynkach, mostach wiaduktach czy kominach. Wszędzie tam, gdzie wchodzi w grę praca na wysokości mogą pojawić się wiszące podesty. Możliwy jest szeroki zakres prac, który będzie można na nich wykonać. Czy to czyszczenie budynków, prace montażowe, ocieplanie, przeglądy, kontrole, remonty i naprawy.

Konieczne uprawnienia do pracy podeście wiszącym

Operator, który będzie odpowiadał za pracę podestu wiszącego powinien mieć odpowiednie uprawnienia, które będą wynikiem zdanego egzaminu w UDT. Dlatego tym rozwiązaniem, które będą odpowiednie dla tych, którzy chcą pracować jako operatorzy będą szkolenia na podesty ruchome organizowane przez GRUPA SILESIA Sp. z o.o. –  https://kursy-udt.com.pl/, w ramach których można się przygotować do egzaminu. Szkolenia prowadzone są w takiej formule, w ramach której przekazywana jest teoretyczna i praktyczna wiedza potrzebna do tego, by zdać egzamin UDT. Całość prowadzona jest przez doświadczonych instruktorów, którzy dzielą sie posiadaną wiedzą.

Zakres prowadzonego szkolenia

Kurs na podesty ruchome prowadzony jest w określonym zakresie, który to zakres będzie przygotowywał do pracy jako operator takiego podestu. W ramach takiego szkolenia kursanci uczą się o tym jak podesty są zbudowane, jakie są zasady ich bezpiecznego użytkowania, a także jak przygotowuje się urządzenia do pracy. Istotna rola badań i prób wytrzymałości i stabilności to jeden z elementów prowadzonego szkolenia. Poza tym, że prowadzone są zajęcia teoretyczne, które omawiają takie kwestie, również pojawiają się takie propozycje jak zajęcia praktyczne, które mają sprawić, że pojawi się możliwość przećwiczenia tej zdobytej wiedzy w praktyce. W ramach szkolenia udostępniany będzie także plac manewrowy, gdzie można przećwiczyć pracę z podestem. Prowadzący kurs dają także dostęp do specjalnej edukacyjnej platformy online, która może wspierać dodatkowo budowanie wiedzy o pracy takich podestów.

Jakie uprawnienia zyskuje się po kursie?

Kurs na podesty ruchome to tylko wstęp do tego, by uzyskać uprawnienia i pracować w zawodzie. Umiejętności danej osoby muszą być także sprawdzone przez egzaminy UDT. Egzamin prowadzony jest przez specjalną komisję, która sprawdza wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności. Po zaliczeniu zarówno teorii jak i praktyki otrzymuje się uprawnienia do bycia operatorem podestu ruchomego. Takie uprawnienia są ważne przez 10 lat i obowiązują na terenie całego kraju, mogą być również w innych krajach honorowane, co pozwoli na szukanie pracy jako operator podestów ruchomych.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )