Stopa cukrzycowa – jak sobie z nią radzić?

Stopa cukrzycowa – jak sobie z nią radzić?

Stopa cukrzycowa jest jedną z chorób towarzyszących cukrzycy i powstaje na skutek hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Zbyt długie utrzymywanie się wysokiego poziomu glukozy prowadzi z kolei do uszkodzenia nerwów lub zaburzeń w naczyniach krwionośnych. W efekcie chory nie odczuwa bólu, co sprawia, że jeszcze łatwiej o uszkodzenia stopy lub niedokrwistość. Chorzy na stopę cukrzycową mają o wiele większą tendencję do powstawania modzeli, odcisków oraz otarć, a co gorsze do powstawania otwartych ran, które w szybkim tempie mogą ulec zakażeniu i przysporzyć choremu sporo bólu, a w najgorszym wypadku nawet amputację stopy. Dlatego w przypadku cukrzycy bardzo ważna jest profilaktyka, świadomość chorób współistniejących i regularne kontrole i badania.

Leczenie stopy cukrzycowej

Uporanie się ze stopą cukrzycową nie należy do najłatwiejszych i wymaga współpracy wielu specjalistów, od chirurga, przez ortopedę po podologa aż do diabetologa. Najważniejsze jest w tej sytuacji wyrównanie poziomu glukozy we krwi i podjęcie innych działań w zależności od tego w jakim stanie są nasze stopy. Nie bez znaczenia jest tutaj rola podologa i odpowiednia pielęgnacja stóp, a z pomocą przychodzi sklep podologiczny. Przede wszystkim zanim jednak dokonamy jakiegokolwiek zakupu, warto skonsultować się z podologiem. Zadaniem podologa jest umiejętne usuwanie wszelkich pojawiających się zmian, zanim jeszcze dojdzie do powstania otwartych ran i owrzodzenia.

Podolog może być w nieoceniony w podstawowej profilaktyce stóp chorych na cukrzyce, ponieważ jego wiedza i doświadczenie już na wczesnym etapie pozwalają rozpoznać mu zmiany, którymi należy zająć się niezwłocznie, a także wdrożyć odpowiednie zabiegi, terapie i pielęgnacje. Ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu stopie cukrzycowej jest sam pacjent, który z dokładnością i dbałością powinien sprawdzać stan swoich stóp, a w przypadku najmniejszych wątpliwości, odcisków czy wrastających paznokci udać się do specjalisty.

Jakie środki pielęgnacyjne stosować przy stopie cukrzycowej?

Wśród bogatej oferty kosmetyków ze sklepu podologicznego, warto celować w te, kierowane do diabetyków. Chorzy na cukrzycę o stopy powinni dbać nieustannie, a nie tylko w przypadku pojawienia się schorzenia, jakim jest stopa cukrzycowa. Ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry i jej uelastycznienie. To powoduje mniejsze ryzyko powstania urazów i ran. Warto postawić na środki do suchej i zrogowaciałej skóry, a także na preparaty odświeżające, które mają także właściwości natłuszczające i łagodzące podrażnienia.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )