Skąd wziąć pieniądze na otwarcie kawiarni – dotacja czy kredyt gotówkowy?

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie kawiarni – dotacja czy kredyt gotówkowy?

Otwarcie kawiarni to plan wielu osób, które marzą o swoim własnym miejscu z klimatem. Wybrana przez nas kuchnia i nastrojowa muzyka to coś, na co można cieszyć się, myśląc o swoim biznesie. Skąd jednak wziąć pieniądze na otwarcie własnej kawiarni?

Pieniądze na otwarcie kawiarni – kredyt czy dotacja?

Otwarcie własnej restauracji czy kawiarni wiąże się z różnymi kosztami, i trzeba dobrze wszystko zaplanować, żeby nie pogubić się w wydatkach. Zapłacić należy za lokal, wystrój, urządzenia do przygotowywania kawy i posiłków, a także różnego rodzaju pozwolenia. Łącznie są to całkiem spore koszty, a mało kto ma taką kwotę pieniędzy przygotowaną w zanadrzu.

Dlatego też wiele osób decyduje się na kredyt. Warto rozeznać się w temacie i poszukać odpowiednich informacji w Internecie, porady kredytowe gromadzi w jednym miejscu pogotowie-kredytowe.pl. Bardzo często, jeśli przedstawimy odpowiedniej placówce nasz biznesplan, będziemy mogli uzyskać atrakcyjne oprocentowanie.

Inną opcją jest wystąpienie o dotację na otwarcie biznesu. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta wielu początkujących przedsiębiorców. Dotacje są różne, można je uzyskać z funduszy unijnych, a także  z Urzędu Pracy. Maksymalna kwota, o jaką można się starać w tym przypadku, to 30 tysięcy złotych, i jest to kwota bezzwrotna, jeśli biznes się rozkręci, a my będziemy mieć na to konkretne dowody. Bardzo często jednak ta kwota nie jest wystarczająca i trzeba dodatkowo wziąć kredyt, uzupełniający nieco budżet.

Czy warto otworzyć kawiarnię?

Kawiarni jest wiele, i jak możemy często zaobserwować, są też bardzo potrzebne. Co prawda pandemia pokazała, że nie każda kawiarnia zdołała się utrzymać, jednak jeśli będziemy mieć dobry pomysł na to miejsce, i połączymy na przykład kawiarnię z niewielkim sklepem z produktami na wynos, otwarcie własnej kafejki może okazać się intratnym biznesem. Sama filiżanka kawy kosztuje dziś w kawiarni średnio 8 – 9 złotych, natomiast jej realny koszt to około 1, 50 – 2 złotych. Również wyposażenie lokalu nie musi wiązać się z dużymi kosztami – niezwykle modne są ostatnimi czasy proste stylizacje, takie jak ławki zrobione z palet czy inne elementy pozyskane z recyklingu. Ważne jest, aby swojej kawiarni nadać klimat, i aby miejsce posiadało duszę – reszta ułoży się sama.

Jak rozkręcić swój biznes?

Samo rozkręcenie biznesu może wydawać się trudne. Czas, który jest potrzebny na to, aby inwestycja się zwróciła jest dość długi, dlatego w pierwszych miesiącach, a często nawet latach, możesz odczuwać pewnego rodzaju zniechęcenie. Warto jednak zachować pozytywne myślenie i mieć świadomość, że z kwestią tą boryka się każdy początkujący przedsiębiorca.

Aby zyskać nowych klientów, warto również postawić na odpowiednią reklamę. Nie musi być ona droga, wystarczy taka w social mediach. Jeśli Twój pomysł będzie oryginalny, szybko zyskasz grono zadowolonych odbiorców, a inwestycja zwróci się prędzej, niż się tego spodziewasz.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )