Rejestracja pojazdu – co potrzebne i jak oszczędzić w 2022 roku

Rejestracja pojazdu – co potrzebne i jak oszczędzić w 2022 roku

Rejestracja pojazdu to wymóg konieczny, aby pojazd mógł być dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych. Jak oszczędzić przy rejestracji oraz co jest potrzebne zależy od kilku czynników. Inne dokumenty należy przedstawić do rejestracji auta kupionego w Polsce, inne do rejestracji auta z Niemiec. Od września 2022 roku rejestracja pojazdu ze względu zmiany, które wejdą w przepisach będzie jeszcze tańsza. W całym 2022 roku zaszło wiele korzystnych zmian dla kierowców  w zakresie rejestracji samochodów. Możliwość pozostawienia tablicy rejestracyjnej z innego województwa to jedna z nich. W tym artykule znajdziesz informacje, które znacznie ułatwią Ci rejestracji pojazdu. Znajdziesz również kilka porad, które sprawią, że rejestracja Twojego pojazdu będzie jeszcze tańsza.

Jak zarejestrować samochód?

Rejestracji pojazdu dokonuje się na wniosek właściciela, kierowany do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, czasowego zamieszkania lub siedzibę firmy. Starosta wydaje decyzję o rejestracji pojazdu,  dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne. Wynika to z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o Ruchu Drogowym, Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602.

Na wizytę w urzędzie masz 30 dni. Termin na rejestrację auta to miesiąc, pamiętaj, że za jego przekroczenie starosta może nałożyć kary około 1 000 zł.

Od 2022 roku składający wniosek o rejestrację pojazdu może zachować dotychczasowy numer tablic, w tym również tablice rejestracyjne obniżając koszty rejestracji o prawie 100 zł. Warunkiem jest, że pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice w dobrym stanie. Nawet, jeśli nie chcesz zmieniać tablic rejestracyjnych pamiętaj, aby zabrać je ze sobą do urzędu w dzień rejestracji pojazdu – to urzędnik ocenia ich stan, wymienić należy również znaki legalizacyjne zamieszczone na obu tablicach rejestracyjnych. Kolejną rzeczą na której oszczędzimy to nalepka kontrolna na szybę, dla aut rejestrowanych od września 2022 nalepki kontrolne nie będą wydawane.

Rejestracja pojazdu nabytego w kraju – co jest potrzebne?

Do wniosku o rejestrację pojazdu nabytego w kraju należy dołączyć kilka dokumentów w oryginalne.  Nie bez znaczenia jest też interpretacja niektórych przepisów przez różne wydziały komunikacji. Skontaktuj się ze swoim wydziałem komunikacji i upewnij się, że na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz. Załączniki potrzebne do wniosku o rejestrację pojazdu nabytego w kraju to:

 • dotychczasowy dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu, jeśli była wydana
 • tablice rejestracyjne
 • dowód własności pojazdu, np. faktura, umowa
 • dokument tożsamości właściciela
 • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za rejestrację auta,
 • potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej za pełnomocnictwo w przypadku załatwienia sprawy przez pełnomocnika

Na dzień rejestracji pojazdu musi on posiadać ważne badania techniczne. Warto, aby posiadał również ubezpieczenie. Brak ubezpieczenia nie jest przeszkodą w jego rejestracji, narażamy się jednak na wysokie kary administracyjne w przypadku braku polisy OC, gdyż starosta powiadomi odpowiednią instytucję o braku aktualnej polisy.

Rejestracja pojazdu nabytego za granicą – co jest potrzebne?

Rejestracja pojazdu sprowadzonego wymaga nieco więcej załączników do wniosku. Jak w przypadku auta krajowego nie bez znaczenia czasem jest też interpretacja przepisów przez różne wydziały komunikacji. Załączniki potrzebne do wniosku o rejestrację pojazdu kupionego za granicą to:

 • dotychczasowy dowód rejestracyjny lub oświadczenie o jego braku
 • tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
 • dowód własności pojazdu, np. faktura, umowa
 • dokument tożsamości właściciela
 • oświadczenie o importerze,
 • aktualne badania techniczne,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy
 • tłumaczenie dokumentów w przypadku ich sporządzenia w języku obcym

Dowód rejestracyjny auta z zagranicy w zależności kraju sprowadzenia czy dodatkowych adnotacji zawartych w samym dokumencie może wymagać tłumaczenia. W przypadku zakupu auta z zagranicy umowę sprzedaży warto przygotować w wersji dwujęzycznej, wówczas unikniemy dodatkowych kosztów tłumaczenia dokumentu. Oszczędność w tym wypadku może sięgać 100, a nawet 200 zł. Wzory umowy sprzedaży pojazdu w wersji dwujęzycznej znajdziecie np. w tym Serwisie, są przygotowane w kilku wersjach językowych. Znaleźć tam również można wiele przydatnych wzorów formularzy i druków potrzebnych do rejestracji pojazdu.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )