Dezynfekcja ozonem. Na czym polega i jakie daje efekty?
Ozon jest odmianą tlenu, która ma właściwości aseptyczne oraz toksyczne. Z powodu tych cech jest szeroko wykorzystywany jako środek dezynfekujący w miejscach, gdzie powszechnie występują wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy lub grzyby. Dezynfekcja ozonem czyli ozonowanie oznacza zatem procedurę, która sprawnie i efektywnie dezynfekuje dany obszar z różnego rodzaju drobnoustrojów.
Jak działa dezynfekcja ozonem?
Ozonowanie polega na uwolnieniu cząsteczek ozonu. Ta odmiana tlenu działa silnie utleniająco. Dodatkowy, trzeci, atom tlenu gwałtownie reaguje z zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu. Zatem wszelkie drobnoustroje, takie jak brzydkie zapachy, pleśń, wirusy i bakterie zostają bardzo szybko rozłożone na cząsteczki charakteryzujące się mniejszą szkodliwością. Ta metoda oczyszczania przestrzeni jest bardzo ekologiczna, gdyż pozostały ozon przybiera postać tlenu. Firmą specjalizującą się z usługach dezynfekcji ozonem jest Ozon System https://ozonsystem.pl/dezynfekcja-kielce
Gdzie można wykorzystać dezynfekcję ozonem?
Dzięki wykorzystaniu ozonowania, łatwo i bardzo skutecznie można zdezynfekować szeroką gamę pomieszczeń, które wykorzystywane są do rozmaitych celów, ale nie tylko. W jakich przypadkach można skorzystać z zabiegu ozonowania?
- Ozonowanie mieszkania, pomieszczeń – dzięki zabiegowi dezynfekcji ozonem możliwe jest usunięcie grzybów i pleśni, eliminacja niepożądanych zapachów (np.dym papierosowy, zapachy pochodzące od domowych zwierząt) i alergenów (szczególnie istotne dla alergików). Zabieg ten przeprowadza się powszechnie w mieszkaniach, biurach, szpitalach, siłowniach, kinach, sklepach odzieżowych.
- Ozonowanie w motoryzacji – dezynfekowanie układów klimatyzacji powinno wykonywać się regularnie, gdyż pozwala to na usunięcie drobnoustrojów szkodliwych dla układu oddechowego oraz pozbycie się uciążliwych zapachów wydostających się z kratek nawiewów
- Inne – dezynfekcja żywności, wyjałowienie wody pitnej.
Jakie są efekty ozonowania?
Ozonowanie niweluje nie tylko drobnoustroje oraz niepożądane zapachy, ale także owady – mrówki i pchły. Zabieg ten usuwa również roztocza. Ozon, w postaci gazowej, bardzo łatwo wnika w różnego rodzaju materiały, takie jak materac, zasłony, dywany, pościel, ubrania, redukując przy tym niepożądane zapachy i drobnoustroje, nawet w trudno dostępnych miejscach. Przeprowadzenie ozonowania gwarantuje pozbycie się też wszelkich zapachów pochodzących od zwierząt domowych, dymu papierosowego, zapachu spalenizny, farby, lakierów.
Należy pamiętać, że przebywanie w ozonowanym pomieszczeniu bez środków bezpieczeństwa jest niebezpieczne. Po wykonaniu dezynfekcji pomieszczenia w taki sposób, rekomenduje się niewchodzenie do tego miejsca przez przynajmniej 30 min.