Pożyczka w banku – jak sprawdzić zdolność kredytową?

Pożyczka w banku – jak sprawdzić zdolność kredytową?

W I kwartale 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej działająca w Polsce po raz 4 podwyższyła stopy procentowe. Oznacza to, że osoby, które miały podpisane z bankami umowy o kredytach z ratami zmiennymi (większość przypadków), zapłacą w kolejnych miesiącach o wiele więcej na poczet spłaty pożyczki, aniżeli dotychczas. Jest to obciążenie dla wielu budżetów domowych, zwłaszcza jeśli spłacany kredyt dotyczy hipoteki. Problem mają także osoby, które dopiero miały zamiar starać się o świadczenie w banku. Wraz ze wzrostem stóp procentowych banki będą bowiem bardziej czujne w stosunku do klientów. Pożyczać będziemy mniej i za więcej pieniędzy. Wielu Polaków staje teraz więc przed dylematem, czy zaciągać zobowiązanie, czy nie. W podjęciu odpowiedniej decyzji może pomóc nam matematyka, dzięki której dowiemy się, na jaki kredyt nas stać w 2022 r. A zatem jak sprawdzić zdolność kredytową skutecznie?

Jak sprawdzić zdolność kredytową? – najlepszy sposób

Zasadniczo metod jak sprawdzić zdolność kredytową jest wiele, jednak tylko kilka z nich zasługuje na zaufanie. Pierwszym sposobem, z którego powinniśmy w tym wypadku skorzystać, jest konsultacja w banku. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać się do instytucji pożyczkowej bezpośrednio z aplikacją o kredytowanie z myślą, że w ten sposób ocenisz swoje szanse na kredyt. Jest to ogromny błąd, ponieważ każdorazowo nasze zapytania o pożyczki są odnotowywane w BIK – bazie Biura Informacji Kredytowej. Jeśli zatem nie uda Ci się otrzymać kredytowania po złożeniu formalnej aplikacji, każdy tego typu incydent będzie obniżał Twój rating w oficjalnych bazach. Możesz w ten sposób doprowadzić do katastrofy i zminimalizowania swoich szans na uzyskanie pożyczki gdziekolwiek. Zatem jak sprawdzić zdolność kredytową w banku, ale bez zbędnego ryzyka?

To proste! Wystarczy wejść do oddziału banku i powiedzieć, że chcemy dowiedzieć się jak sprawdzić zdolność kredytową w tej placówce. Każdy rzetelny bank posiada specjalny segment w swoim dziale kredytowym, który wykonuje dla potencjalnych klientów właśnie takie analizy. Jeśli zaznaczymy, że chcemy wyłącznie orientacyjnie wybadać swoją zdolność do zaciągania pożyczek, żaden bank nie potraktuje tego w formie oficjalnej aplikacji o kredyt. Dzięki temu nasza baza BIK pozostaje nienaruszona, a my i tak możemy otrzymać rzetelne informacje o tym, jakie mamy szanse na wzięcie kredytu w konkretnym banku. Co więcej, nawet jeśli okaże się, że nie posiadamy wystarczającej zdolności, aby zaciągnąć pożyczkę teraz, asystent banku wyjaśni nam w jaki sposób możemy bezpiecznie podnieść swoje notowania i wrócić do ponownej weryfikacji za kilka miesięcy.

Inne metody na to jak sprawdzić zdolność kredytową

A czy są jakieś inne metody na to jak sprawdzić zdolność kredytową? Oczywiście. Możemy zdobyć te informacje nawet bez wychodzenia z domu, na czym zależy dużej części osób. Nikt bowiem nie lubi stać w kolejkach bankowych i tracić czasu. W jaki sposób oszacować swoje szanse na kredyt w domowym zaciszu? Przy pomocy Internetu rzecz jasna, a właściwie kalkulatora zdolności kredytowej. Decydując się na obliczenie ratingu w ten sposób musimy wypełnić cały formularz kalkulacyjny, a potem poczekać na informację zwrotną.

Jak sprawdzić zdolność kredytową z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego? Po pierwsze uzupełnij wszystkie pola prawdziwymi informacjami. Okno dialogowe zapyta Cię m.in. o Twoje dochody, liczbę osób, które utrzymujesz, oprocentowanie i ilość rat jakie Cię interesuje, długość okresu spłaty, czy także rodzaj umowy, na którą jesteś zatrudniony/a. Kiedy już wpiszesz wszystkie dane, kliknij przycisk „OBLICZ”, a informacja zwrotna ukaże się w kilka sekund na stronie.

Korzystając z funkcji kalkulatora „jak sprawdzić zdolność kredytową” dowiesz się jedynie, ile zdobywasz punktów oraz czy Twój wynik jest wysoki, średni, czy niski. Nie otrzymujesz jednak danych, które banki będą skore do pożyczenia Ci pieniędzy w danej sytuacji. Z tego względu zalecane jest skorzystanie z drugiej opcji kalkulatora internetowego, czyli „znajdź najlepszy kredyt”, dzięki czemu będziesz mógł/a wybrać się bezpośrednio do tego banku, w którym masz największe szanse na otrzymanie świadczenia.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )