Pojęcia, które warto znać kiedy bierzesz kredyt hipoteczny: WIBOR, hipoteka, stopa referencyjna…
Ubiegając się o kredyt hipoteczny, należy nie tylko zwrócić uwagę na takie kwestie jak wysokość oprocentowania, prowizje czy RRSO. Aby wybrać mądrze, należy także orientować się w najczęściej występujących pojęciach. Znając ich definicje, o wiele łatwiej zrozumieć jak działa kredyt i z czym się on wiąże. Pomaga to także w rozmowie z konsultantem banku – dzięki temu będziemy czuć się pewniej. Jakie pojęcia warto znać?
Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę?
Wybierając kredyt hipoteczny, pierwsze co robimy, to przeglądamy zestawienia różnych ofert i je między sobą porównujemy. Chodzi tu przede wszystkim o to, by nie przepłacać i wziąć na siebie takie zobowiązanie, które będziemy w stanie realnie udźwignąć. Warto więc zorientować się, jeśli chodzi o szczegóły takich ofert. Co wchodzi w skład kosztów kredytu podaje kredyt-pod-hipoteke.pl i najczęściej wymienia się tu takie pojęcia jak oprocentowanie, RRSO, prowizje, WIBOR czy wkład własny. Dobrze też wiedzieć czym jest hipoteka, stopa referencyjna, LTV czy marża. Takich pojęć, które warto znać, jest całkiem sporo.
Czym jest RRSO?
RRSO to inaczej całkowity koszt kredytu, czyli informacja o tym, ile tak naprawdę będziemy płacić. Skrót ten oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Wyrażany jest w procentach, a im niższe RRSO, tym lepiej. Jest to ogólny miernik kosztów, których uwzględnia się takie dane jak oprocentowanie, prowizje, marże, odsetki i inne opłaty.
Czym jest WIBOR?
WIBOR to inaczej stopa procentowa, czyli wysokość oprocentowania pożyczek i kredytów. To informacja, która pokazuje, na jaki poziom oprocentowania mogą zgodzić się banki, udzielając zobowiązań innym bankom. Stawkę te ustala się na specjalnych spotkaniach.
Co to jest stopa referencyjna?
Mówiąc w skrócie stopa referencyjna to ustalona przez NBP podstawowy wskaźnik wysokości oprocentowania. Ma duży wpływ na wysokość płaconych rat. Im niższa stopa referencyjna, tym niższe koszty kredytu, ale też niższe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Co to jest marża kredytu?
Marża wchodzi w skład oprocentowania i jest elementem ustalanym bezpośrednio przez dany bank. Stanowi ona pewną formę zapłaty za udzielenie zobowiązania finansowego. W niektórych przypadkach bank może zdecydować się na rezygnację z marży, często w zamian za skorzystanie z innych produktów banku.
Hipoteka – czym jest?
Hipoteka jest formą zabezpieczenia nałożonego na kupowaną nieruchomość. Dzięki temu bank ma pewność, że w razie wystąpienia problemów ze spłatą kredytu, może on sprzedać dom czy mieszkanie w celu odzyskania pieniędzy.
Czym jest wskaźnik LTV?
Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny można się spotkać także z pojęciem wskaźnika LTV. Mówiąc w skrócie, jest to relacja między wartością pozostającą do spłaty, względem wartości zabezpieczonej hipoteką nieruchomości. Powiązane jest to wkładem własnym, ponieważ zaleca się, by wskaźnik LTV wyniósł maksymalnie 80% wartości nieruchomości. To oznacza, że ubiegając się o kredyt hipoteczny, już na starcie trzeba wyłożyć 20%, nazywane po prostu wkładem własnym.
Operat szacunkowy – kim jest?
Każda kupowana nieruchomość ma określoną wartość. Starając się o kredyt hipoteczny, banki wymagają zweryfikowania tych informacji – rzeczoznawca sprawdza stan nieruchomości, jej przeznaczenie oraz dokonuje wyceny. Każdy wniosek kredytowy musi mieć dołączoną opinię na ten temat.