Panele z mchu – czy warto je kupić?

Panele z mchu – czy warto je kupić?

Panele z mchu – czy warto je kupić?

Zielone ściany kojarzą się ze spokojem, wprowadzają do wnętrza harmonię. Panele z mchu na ścianę to rozwiązanie niezwykle wygodne – umożliwiają szybkie wykonanie gotowych aranżacji i uzyskanie estetycznego efektu. Istnieją różne rodzaje mchu, które można wykorzystać w tym celu. Jakie zalety ma mech dekoracyjny? Jakie panele z mchu sprawdzą się najlepiej?

Zielone ściany i panele z mchu – zalety

Panele z mchu umieszczone na ścianie zapewniają efekt naturalnego ogrodu w przestrzeni, pochłaniają fale dźwiękowe, wykazują właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Dzięki zielonej ścianie można wyrównać wilgotność w powietrzu. Sam mech jest naturalnym miernikiem wilgotności. Sprzedawany pod spreparowaną postacią, co gwarantuje jego bezobsługowość. Dodatkowo jest biodegradowalny i nie przyciąga kurzu. Panele z mchu na ścianę stanowią więc świetną alternatywę dla tradycyjnych roślinnych ogrodów. Ogrody wertykalne przypadną do gustu przede wszystkim miłośnikom wygody i nowoczesnej elegancji. Trzeba jedynie pamiętać o zapewnieniu im wilgotności powietrza wynoszącej 40%. Warto wspomnieć, że mech to materiał wyjątkowo plastyczny, dlatego można tworzyć z niego rozmaite elementy, takie jak logo i reklamy, napisy na ścianie, bryły 3D, koła, kwadraty czy heksagony.

Przeciwwskazania do korzystania z mchu dekoracyjnego i zasady pielęgnacji

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu mchu na ścianie trzeba wykluczyć alergie na poszczególne jego gatunki, a także nietolerancję na naturalny zapach mchu bądź roślin. Trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji takiego ogrodu. Składa się na nią unikanie wystawiania paneli z mchu na bezpośrednie działanie ciepła, w tym ognia (grzejników, pieców, kominków, paneli grzewczych czy świec). Wilgotność powinna wynosić co najmniej 40%, jednak przesuszone ściany można wciąż uratować poprzez zastosowanie nawilżacza powietrza. Dostępna jest także usługa renowacji paneli z mchu.

Panele z mchu chrobotka

Chrobotek reniferowy występuje też pod nazwą porostu islandzkiego bądź skandynawskiego. Wyróżnia się charakterystyczną, gąbczastą strukturą, która nadaje mu puszystą i estetyczną powierzchnię. Panele z mchu chrobotka wprowadzą do każdego wnętrza przytulną atmosferę. Jeśli chrobotek ma zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, pozostanie miękki i przyjemny w dotyku. Jest dostępny w kilkunastu wariantach kolorystycznych, a w naturze występuje w kolorze jasnoszarym. Z powodzeniem wypełni zarówno małe powierzchnie przybierając formę obrazów, jak i te duże, pod postacią ogrodu wertykalnego. Charakterystyczna struktura porostu umożliwia także tworzenie brył geometrycznych i oryginalnych obrazów, np. w kształcie heksagonów, w formie napisów czy logo.

Panele z mchu poduszkowego

Mech poduszkowy, czyli gąbczasty, jest popularny przede wszystkim na południu Europy. Panele powstają ze starannie wyselekcjonowanego, oczyszczonego i poddanego procesowi zasolenia mchu. Nadaje się do tworzenia nawet najbardziej nietypowych wzorów składających się na zielone dekoracje i duże ściany. Gotowe panele są montowane bezpośrednio na ścianie. Stabilizowany mech nie musi być przycinany. Dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych – w jasnej i ciemnej zieleni. Mech poduszkowy to najrzadszy ze wszystkich gatunków, stąd też każda powstała z niego kompozycja jest niepowtarzalna.

Panele z mchu leśnego płaskiego

Zielone ściany z mchu płaskiego, czyli leśnego, mają formę zbliżoną do naturalnej ściółki leśnej. Nadaje się do wykonywania obrazów o dowolnych wymiarach w ramie z drewna, betonu lub metalu. Charakteryzuje się wyraźnym zapachem, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy nie działa on na daną osobę drażniąco. Panele z mchu leśnego nie zawsze mają płaską powierzchnię i różnią się w zależności od miejsca, gdyż naturalny materiał nie jest doskonały i to właśnie przesądza o jego uroku. Na zielonej ścianie nierzadko występują efektowne wybrzuszenia.

Mech dekoracyjny – mieszanka mchów na ścianę

Połączenie różnych gatunków mchu to przepis na spójną, a zarazem nietuzinkową kompozycję, która do złudzenia przypomina leśną ściółkę. Podstawę takiej kompozycji stanowi mech leśny. Na panelach warto umieścić dodatkowo rośliny stabilizowane. Mieszanka może obejmować też mech prowansalski, poduszkowy, widłak i paprociowy.

Poszukując wysokiej jakości paneli z mchu na ścianę warto zapoznać się z ofertą JUKO green design. Wszystkie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i są starannie przygotowywane tak, by posłużyły przez długie lata zachowując swoje właściwości i wygląd.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )