Frankowicze – gdzie szukać pomocy?
Gwałtowny wzrost wartości franka szwajcarskiego spowodował, że wiele osób do dziś spłaca ogromne raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w tej walucie. Czy słusznie? Czy może zastosowane w umowach kredytowych zapisy były niezgodne z prawem? Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć frankowicze.
Pomoc dla frankowiczów
Problemy finansowe frankowiczów bardzo często wynikają z zastosowania przez bank, niezgodnej z prawem, wewnętrznej tabeli kursów walut lub klauzul abuzywnych w umowach frankowych. W takim przypadku frankowicze mogą szukać pomocy w kancelarii prawnej (fretuslegis.pl), która pomaga w odzyskiwaniu pieniędzy. Doświadczeni prawnicy mogą również pomóc ci doprowadzić do unieważnienia takiej umowy kredytowej czy przewalutowania kredytu, co odciążyłoby trochę twój domowy budżet.
Aby odzyskać bezprawnie zabrane przez bank pieniądze, będziesz musiał złożyć pozew do sądu. Możesz zdecydować się na pozew zbiorowy lub indywidualny. A który z nich okaże się korzystniejszy? I co warto o nich wiedzieć?
Frankowicze – pozew indywidualny czy zbiorowy?
Zwykle rekomenduje się składanie pozwu zbiorowego, głównie ze względu na dużo niższe koszty takiego rozwiązania. Możliwe jest wtedy rozłożenie kosztów procesu na kilka, a nawet kilkanaście osób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że postępowania grupowe zwykle trwają znacznie dłużej niż te indywidualne. A ile osób musisz zebrać, aby złożyć pozew zbiorowy? Co najmniej 10, muszą być to jednak osoby, które domagają się praw jednego rodzaju, czyli takich, które są oparte na tej samej podstawie prawnej.
Z kolei proces indywidualny daje możliwość dopasowania strategii do twojej indywidualnej sytuacji, co często okazuje się korzystniejsze dla klienta. Bywa też, że umożliwia dochodzenie większych kwot. Jednak te rozwiązanie będzie cię też więcej kosztować, ze względu na to, że sam musisz wtedy ponieść wszystkie koszty związane z procesem.
Jak widać oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego decyzja o sposobie pozwania banku powinna być dobrze przemyślana. Musisz się zastanowić, czy bardziej zależy ci na czasie, czy na tym, aby proces zakończył się szybko i z korzyścią dla ciebie.
Pozew przeciwko bankowi – o czym pamiętać?
Stworzenie pozwu, szczególnie tego zbiorowego, nie jest zbyt łatwe, dlatego w tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistycznej kancelarii. Należy również pamiętać o dołączeniu do pozwu niezbędnych dokumentów, czyli przede wszystkim umowy kredytowej z jej wszystkimi załącznikami. Mimo że takie sprawy zwykle prowadzone są w oparciu o przedstawione dokumenty, to czasem warto też powołać świadków. Mogą nimi być osoby, które towarzyszyły ci podczas zawierania umowy, a także pracownicy banków.
W sprawach o kredyty frankowe pomoc doświadczonej kancelarii okazuje się niezbędna. Warto walczyć o swoje niesłusznie zabrane pieniądze, tym bardziej, że po ogłoszeniu wyroku TSUE w sprawie frankowiczów, szanse na wygranie sprawy przez kredytobiorców znacznie wzrosły.