Czy ubezpieczenia OC zawsze muszą być drogie?

Czy ubezpieczenia OC zawsze muszą być drogie?

Zakup polisy ubezpieczeniowej samochodu to coroczny, problematyczny temat dotyczący wszystkich właścicieli aut. Obowiązkowa polisa OC niejednokrotnie przewyższa swoją ceną oczekiwania klientów Towarzystw Ubezpieczeniowych. To sprawia, że ubezpieczający coraz częściej dokonują wstępnego rozeznania wśród ofert kolejnych Ubezpieczycieli. Które z nich warto rozważać?

Ubezpieczenia OC, czyli dlaczego są obowiązkowe?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, potocznie nazywane OC, jest produktem obowiązkowym. Za jego brak grożą dotkliwe kary, co regulują stosowne przepisy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wymóg wykupienia polisy OC jest związany z mogącymi wystąpić szkodami na osobach i mieniu w razie szkody komunikacyjnej. Wykupione ubezpieczenie ma zabezpieczać interesy poszkodowanego, który mógłby ponieść stratę ze względu na brak wywiązania się z zobowiązania spoczywającego na sprawcy (np. ze względu na niewypłacalność danej osoby). W tym przypadku nie ma takiego ryzyka, ponieważ w ramach opłaconej składki rocznej, Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobowiązuje się pokryć wszelkie szkody do określonej kwoty (regulowanej odrębnymi, sprecyzowanymi przepisami).

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie samochodu i jego cena w poszczególnych Towarzystwach mogą się od siebie znacząco różnić. Wynika to z faktu indywidualnych ustaleń każdego z Ubezpieczycieli. Na składkę może mieć wpływ wiele elementów, takich jak wiek głównego kierowcy, adres jego zamieszkania czy dotychczasowa historia związana z ilością spowodowanych szkód. Warto wiedzieć, że koszt polisy OC może być zupełnie różny w zależności od konkretnych kryteriów firmy ubezpieczeniowej. Dlatego właśnie zdecydowanie warto sprawdzać oferty Towarzystw innych, niż obecne, tak by wybrać nie tylko najtańsze ubezpieczenie, ale również to, które może być wyposażone w dodatkowe produkty wliczone w cenę, takie jak np. assistance w razie wypadku.

Jak sprawdzić cenę ubezpieczenia OC?

Od kilku lat stale rosnącą popularnością cieszą się ubezpieczenia online. Dzięki nim udało się nieco ograniczyć cenę samego ubezpieczenia (m.in. niwelując wynagrodzenia agentów). Tym samym, nic nie stoi na przeszkodzie, by poznać ich ceny w domowym zaciszu. Z pomocą przychodzi kalkulator OC, gdzie poprzez wprowadzenie podstawowych danych dotyczących kierowcy i pojazdu, na końcu można poznać ofertę w bieżącym roku polisowym. Do uzupełnienia dedykowanego formularza wystarczy wprowadzenie informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Przyda się także data kończącego się ubezpieczenia samochodu, tak by prawidłowo wskazać termin rozpoczęcia nowej ochrony.

Jak kupić tanie ubezpieczenia OC?

Kupione ubezpieczenie online wcale nie musi być drogie. Można się o tym samodzielnie przekonać uzupełniając kalkulator OC na stronie TUZ.pl, które pod tym względem jest nierzadko wyborem numer jeden, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu pod względem kosztu rocznego. Nierzadko kolejni właściciele pojazdów sprawdzający cenę w TUZ są zaskoczeni niską stawką, co sprzyja wyborowi tej firmy ubezpieczeniowej w bieżącym roku polisowym. Dobrze jest pamiętać, że posiadając polisę u innego Ubezpieczyciela, wcale nie trzeba decydować się na jej kontynuację. Nierzadko bowiem proponowana stawka przez jedno Towarzystwo będzie po prostu wyższa, aniżeli ta, która będzie zaoferowana przez konkurencję. Warto mieć to na uwadze.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Właściciele samochodów, którzy wykupili rok wcześniej polisę, powinni pamiętać, że nawet jeśli nie podejmą żadnych działań związanych z zakupem polisy, ta i tak będzie wznowiona. To kwestia obowiązkowości posiadania tego produktu. W takim przypadku nie ma znaczenia czy ubezpieczenie samochodu było zawarte wyłącznie w oparciu o polisę OC czy również AC. Ochrona Odpowiedzialności Cywilnej zawsze zostanie automatycznie kontynuowana, ze względu na konieczność posiadania stałej ochrony.

Warto więc pamiętać, że zmieniając Ubezpieczyciela, koniecznie trzeba wypowiedzieć mu umowę z pomocą dedykowanych formularzy. Wystarczy powołać się na art. 28 ust.1 z zachowaniem minimum jednego dnia przed zakończeniem bieżącej ochrony. Jeśli termin zostanie przekroczony, kolejną możliwością będzie powołanie się na artykuł mówiący o podwójnym ubezpieczeniu. Najlepiej jednak, by nie narażać się na dodatkowe koszty, przeprowadzając cały proces w terminie. W tym celu, warto skorzystać z kalkulatora OC, zawrzeć ubezpieczenie online i cieszyć się z oszczędności, jakie niesie za sobą tańsza polisa OC. Trzeba pamiętać, że ochrona ubezpieczeniowa samochodu wcale nie musi być droga. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać!

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )