Audyt zabezpieczeń w firmie – na czym polega i co daje?

Audyt zabezpieczeń w firmie – na czym polega i co daje?

Każda firma powinien zadbać o prawidłowe zabezpieczenie obiektu, majątku czy ochrony własności intelektualnej i danych. Odpowiednie przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa może z pewnością wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienie różnego typu zagrożeń w miejscu pracy. Co daje audyt zabezpieczeń? Dlaczego warto na niego postawić? Na czym polegają te działania?

Audyt zabezpieczeń w firmie

Warto wiedzieć, że audyt bezpieczeństwa jest aktywnym procesem, który polega na sprawdzaniu istniejących zabezpieczeń, ich funkcjonalności i wdrożonych procedur. Nawet najnowocześniejsze obiekty warto poddać ocenie audytora. Czynności są wykonywane przez doświadczone osoby z kwalifikacjami. Czym cechuje się audyt zabezpieczeń? Specjalista ma za zadanie ocenić poziom zabezpieczeń w firmie, mając na uwadze specyfikę działalności i rodzaj obiektu. We wnioskach i raportach przedstawione zostają mocne i słabe strony ochrony elektronicznej i fizycznej, wszelkich zagrożeń i procedur. Inspektor może też przygotować szczegółowe zalecenia, dzięki czemu zadbamy o bezpieczeństwo w firmie.

Zagrożenia w przedsiębiorstwie

Profesjonalny audyt zabezpieczeń pozwala wychwycić wszelkie zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne w firmie. Zagrożenia zewnętrzne mogą dotyczyć lokalizacji budynku, otoczenia obiektu, drogi dojazdowej, czy też ciągów komunikacyjnych. Eksperci sprawdzają, jak skutecznie działają zabezpieczenia w formie monitoringu, alarmu, czy też czujniku ruchu.

Jeśli chodzi o zagrożenia wewnętrzne, odnoszą się one głównie do systemów teleinformatycznych, informatycznych i wszelkich kwestii związanych z dostępem do obiektu. Ocenie poddawana jest możliwość przemieszczania się dookoła budynku i w środku. Co jeszcze jest ważne? Nie należy pomijać sprawdzenia procedur ewakuacyjnych i alarmowych. Weryfikują one możliwość przeprowadzenia sabotażu i pozwalają ocenić pracę ochroniarzy.

Audyt bezpieczeństwa w firmie opiera się na sprawdzeniu systemów informatycznych. W dzisiejszych czasach wysoki poziom bezpieczeństwa IT jest bardzo ważny Ataki hakerskie mogą wyrządzić firmie wiele szkód. Przedsiębiorca musi sobie uświadomić, że istnieje wiele zagrożeń, które czyhają na działanie firmy i pracowników.

Jakie zalety ma audyt bezpieczeństwa?

Audyt zabezpieczeń ma liczne zalety, które warto poznać. Po wykonaniu audytu, otrzymujemy dokładny raport na temat:

  • terenu dookoła budynku,
  • podatności obiektu,
  • infrastruktury zewnętrznej,
  • systemów informatycznych itp.

W raportach znajdują się ważne punkty dotyczące poprawy i ryzyka związanego z zaniedbaniem danej kwestii. Ogromnym atutem jest to, że działania audytowe przebiegają szybko i nie zakłócają procesu działania organizacji. Mogą one dotyczyć wielu wybranych obszarów, zgodnie z oczekiwaniami klienta. Specjaliści działają zgodnie z wieloletnim doświadczeniem i niezbędną wiedzą. Profesjonalne wsparcie audytorów może zdziałać bardzo wiele.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )