Zawody golfowe rozgrywane w Polsce i na świecie

Zawody golfowe rozgrywane w Polsce i na świecie

Golf to niezwykle ciekawy i emocjonujący sport. Niestety z przykrością trzeba stwierdzić, że nadal przez wielu kibiców niedoceniany. Tymczasem ten nieustannie się rozwija. Rozgrywki golfowe toczą się swoim utartym torem. W Polsce i w różnych zakątkach świata w kalendarzu na stałe zapisały się imprezy, na które czekają zawodnicy i ich wierni fani.

Wielki szlem

Tym terminem określa się rywalizację, którą wygrywa ten komu uda się zwyciężyć w czterech najważniejszych zawodach: The Masters Tournament, US Open Championship, The Open Championship oraz US PGA Championship.

W przeszłości najbliżej zdobycia tego wyróżnienia był Tiger Woods i choć tryumfował w każdym z nich niestety nie udało mu się tego dokonać w jednym sezonie.

  • The Masters Tournament (US Open Championship) – rozgrywana w National Golf Club (Georgia – Stany Zjednoczone) w kwietniu rywalizacja rozpoczyna wielki szlem. Mogą w niej wziąć udział jedynie najlepsi z najlepszych, którzy zostaną do niej zaproszeni. Łączna pula nagród sięga rzędu 11 milionów dolarów.
  • US Open (The United States Open Championship) – turniej rozgrywany w czerwcu. Jest uważany za najtrudniejszy z turniejów rozgrywanych w ramach wielkiego szlema. Ten, któremu uda się wygrać może jednocześnie zostać uznany najlepszym golfistą. Łączna pula nagród sięga 12 500 000 dolarów amerykańskich. Po raz pierwszy zawody rozegrano w Kalifornii w 1985 roku.
  • The Open Championship (The Open albo British Open) -w lipcu na jednym z najstarszych pól golfowych na świecie – Old Course at St. Andrews w Wielkiej Brytanii ma miejsce jedna z najbardziej prestiżowych imprez wielkiego szlema. Warunki atmosferyczne sprawiają, że gracze uznawani za faworytów przegrywają z kretesem. Duża w tym zasługa twardej powierzchni oraz niewielkiej odległości, jaka dzieli pole golfowe od brzegów morza. Prądy powietrza sprawiają, że rywalizacja jest dużo ciekawsza. Na nagrody dla najlepszych przeznaczono łącznie 8,65 milionów dolarów.
  • US PGA Championship – te zawody kończą rywalizację graczy wielkiego szlema. Osoba wygrywająca go automatycznie otrzymuje zaproszenie na zawody rozgrywane w ciągu następnych pięciu lat. Nagrody, które otrzymują laureaci sięgają 12 milionów dolarów. Najlepszymi graczami w historii wielkiego szlema byli: Walter Hagen (pięć zwycięstw), Jack Nicklaus (pięć zwycięstw) oraz Tiger Woods (cztery zwycięstwa).

Piąty szlem

Tą nazwą potocznie określa się zawody The Players Championship. Chociaż nie stanowią integralnej części z turniejami wielkiego szlema impreza jest ważnym wydarzeniem dla amerykańskich golfistów. Każdy z nich marzy o pokonaniu rywali a nie jest to łatwe zadanie, ponieważ występują tu jedynie najlepsi z najlepszych. Pula nagród sięga rzędu 15 000 000 dolarów amerykańskich.

Zawody golfowe w Polsce

W Polsce golf jest nadal sportem niszowym. Ci, którzy zdecydują się na profesjonalną grę mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w kilku turniejach organizowanych w naszym kraju.

  • Deutsche Bank Polish Masters – rozgrywany jest każdego roku na polu golfowym Toya G&CC we Wrocławiu.
  • Polish Championship – w rywalizacji mogą brać udział kobiety, mężczyźni, seniorzy oraz najmłodsi. Obowiązuje opłata startowa.
  • Faldo Series Poland Championship – turniej, w którym mogą rywalizować ze sobą młodzi miłośnicy golfa z terenu Europy. Łącznie na polu golfowym może pojawić się 150 osób.

Być może chciałbyś dowiedzieć się jak grać w golfa? W takim razie koniecznie przeczytaj podlinkowany artykuł.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )