Wielopiła – do czego służy?

Wielopiła – do czego służy?

Po czasach, które obfitowały w imitację drewna, płyty wykonane z wiór oraz sklejki, coraz częściej wracamy do pierwotnego umiłowania drewna. Jako materiał można określić je jako bardzo delikatny, ale również dość wdzięczny w obróbce. Jednak bez profesjonalnych narzędzi ciężko sobie poradzić z obróbką drewna, chyba, że zajmujemy się rzeźbieniem.

Drewno podlega cięciu, heblowaniu, szlifowaniu nawiercaniu, piłowaniu. Wszystkie te czynności nie należą do najłatwiejszych. Potrzebne są do tego precyzyjne narzędzia. Do cięcia drewna polecamy jedną z najbardziej wydajnych maszyn na rynku. Jest nią wielopiła taśmowa lub gąsienicowa. Zapytacie dlaczego? Odpowiedzią jest bezpieczeństwo użytkowania. Niestety korzystanie z pił ręcznych nie zapewniało odpowiedniej ochrony. W związku z tym, coraz częściej i chętniej odchodzi się od pił ręcznych. Wielopiła taśmowa jest maszyną, która nie tylko lepiej chroni osoby koordynujące jej pracę, ale przede wszystkim zapewnia lepszą wydajność zakładu oraz skrócenie czasu pracy nad danym elementem do wymaganego minimum.

Wybierając wielopiłę do swojego zakładu musimy zwrócić uwagę na kilka spraw. Jedną z nich jest wysokość robocza obrzynarki, którą planujemy kupić. Pamiętaj, że musi być ona większa niż najwyższe elementy, które będą poddawane obróbce. Analogicznie musisz sprawdzić maksymalną szerokość maszyny. Niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych spraw, na którą musimy zwrócić uwagę to maksymalny rozstaw cięcia. Sprawdź czy możesz zastosować tuleje dystansowe i jak wygląda sposób podawania drewna do maszyny oraz jego odbiór. Nie bez znaczenia będzie tutaj moc wielopiły. Należy ją dostosować do twardości obrabianego w naszym warsztacie drewna. Jeżeli jednak nie specjalizujemy się w cięciu jednego typu drewna, wyższa moc będzie wskazana.

Maszyny takie, jak wielopiła taśmowa sprawdzą się podczas jednoczesnego cięcia kilkoma ostrzami danego materiału drewnianego, z którego chcemy otrzymać konkretny produkt i nie ważne czy to będą proste deski, listwy czy może parkiet. Jej użycie znacznie skróci czas pracy i zapewni nie tylko bezpieczeństwo obsługi, ale również precyzję wykonania.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )