Transport kolejowy – czy warto z niego korzystać?

Transport kolejowy – czy warto z niego korzystać?

W początkach kolejnictwa przewóz towarów pociągami cieszył się wielką popularnością, ale z czasem pojawiła się mocna konkurencja w postaci samochodów ciężarowych i samolotów dostawczych. Wciąż jednak transport kolejowy ma swoje zalety – kiedy opłaca się z takiego rozwiązania korzystać?

Transport nietypowych towarów

Pociągi towarowe sprawdzają się przede wszystkim wtedy, gdy trzeba przewieźć coś bardzo ciężkiego albo nietypowego. Pociągi wyróżniają się dużą ładownością – jeden skład jest w stanie przewieźć ładunek wielokrotnie większy niż samochód. Do tego łatwo można dostosować wielkość składu do ilości przewożonego towaru.

Bezpieczeństwo przewożonego towaru jest wysokie – do wypadków kolejowych dochodzi znacznie rzadziej niż do kraksy z udziałem samochodów. Każdy typ towaru przewożony jest w odpowiednich wagonach, jak węglarka, chłodnia czy cysterna, więc ryzyko, że po drodze ładunek się zepsuje bądź ulegnie uszkodzeniu, jest niewielkie.

Jaka cena?

W przypadku krótszych tras, jak transport Słowenia, przewóz towaru pociągiem opłaca się głównie wtedy, gdy chodzi o ładunki o bardzo dużej masie. Transport mniejszych ilości towaru jest raczej nieopłacalny, chyba że takie przewozy organizowane są bardzo często, w ramach stałej, długofalowej współpracy z dostawcą.

Koszty transportu kolejowego zależą również od przebiegu trasy – linie kolejowe nie docierają wszędzie, jeśli więc nie ma możliwości przewozu towaru bezpośrednio z miejsca A do miejsca B, to może się okazać, że taniej wyjdzie organizacja transportu samochodowego.

Minusy transportu kolejowego

Pociągi są bezpieczne i mniej zawodne niż samochody, ale nie zawsze transport taką drogą jest wystarczająco szybki. Organizując na przykład transport Finlandia trzeba się liczyć z postojami na przejściach granicznych, w ruchu międzynarodowym pojawiają się czasami problemy z dopasowaniem składu do innej szerokości torów, a większość firm nie posiada własnego połączenia kolejowego, więc zostaje jeszcze kwestia przewozu ładunku ze stacji kolejowej na miejsce przeznaczenia, czyli dodatkowe koszty.

Pociągi są też bardziej uzależnione od rozkładu jazdy, podczas gdy transport samochodowy można zorganizować w dowolnym momencie, łatwiej też mimo wszystko uniknąć korków na drodze niż uporać się z zastojem na torach kolejowych. W przypadku awarii usuwanie jej skutków zajmuje przeważnie bardzo dużo czasu, co generuje poważne straty finansowe, a organizacja transportu zastępczego w takiej sytuacji jest znacznie trudniejsza niż gdy chodzi o transport drogowy.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )