Rama w rowerze typu gravel – jak dopasować jej rozmiar?

Rama w rowerze typu gravel – jak dopasować jej rozmiar?

Analizując, jaki rozmiar ramy do gravela jest najodpowiedniejszy, warto przybliżyć charakterystykę takiego roweru. Jest to jednoślad zaliczany do kategorii najbardziej uniwersalnych. Te rowery najlepiej czują się na podłożu żwirowym lub szutrowym, ale dadzą sobie radę także w innych warunkach terenowych. Bez większego problemu można poruszać się nimi po szosach, jak również umiarkowanych wzniesieniach. Niestety, uniwersalność to z jednej strony zaleta, z drugiej – dość istotna wada. Modele gravelowe nigdy nie dorównają osiągom tradycyjnym kolarzówkom na asfalcie, jak i wariantom MTB w terenie. Są dedykowane cyklistom, lubiącym częste zmiany tras oraz lokalizacji. Największym wyróżnikiem jest szerokie ogumienie, ale warto zastanowić się także, jaka rama do gravela będzie rozsądnym wyborem.

Jak prawidłowo określić rozmiar ramy w rowerze typu gravel?

Chęć złożenia prezentowanego roweru od podstaw nakazuje sprawdzenie, ile kosztuje rama do gravela. Cena odgrywa tu niemałą rolę, ponieważ sumaryczny koszt powstania tego jednośladu może okazać się decydujący. Rozpiętość tych kwot jest dość znacząca, ponieważ najtańsze wersje można pozyskać już za nieco ponad 600 zł. Ich wytrzymałość i ogólna jakość budzą jednak pewne wątpliwości. Uśredniając, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 1500 zł, choć na rynku są też warianty kosztujące prawie 4500 zł. Niezależnie od tego, jaka rama do gravela zostanie wybrana, należy dookreślić jej rozmiar. Wbrew pozorom nie trzeba do tego dużej wiedzy czy skomplikowanych obliczeń. W sieci można znaleźć kalkulatory pozwalające łatwo oszacować te wymiary. Są one wyliczane na podstawie wskaźników, takich jak: typ jednośladu, wzrost, waga czy przekrok. Wynik jednoznacznie określa, jaki rozmiar ramy do gravela jest właściwy. Alternatywą będzie również wstępna przymiarka elementu przez doświadczonego serwisanta. Warto też zajrzeć na blog pieknyrower.pl, żeby sprawdzić jaki rozmiar ramy będzie najlepszy.

Rama w rowerze typu gravel – na co zwrócić szczególną uwagę?

Kluczowym czynnikiem wyboru jest odpowiedź na pytanie, ile kosztuje rama do gravela. Jednak oprócz skali wydatków związanych z tą inwestycją liczy się sprawdzenie innych, ważnych parametrów. Wśród najistotniejszych są między innymi:

  • klasa materiałowa,
  • geometria,
  • jakość wybranych akcesoriów mocujących,
  • poprowadzenie pancerzy wewnątrz ramy,
  • zgodność z oczekiwaną estetyką.

Spore znaczenie związane z decyzją, jaki rozmiar ramy do gravela kupić, ma wykorzystanie tego roweru. Krótszy jednoślad jest lepszym rozwiązaniem do miasta lub na płaskie szosy. Z kolei w teren lepiej zdecydować się na dłuższą ramę, mającą jednocześnie płaski kąt główki. Takie warianty wyprawowe doskonale sprawdzą się na nieutwardzonym albo mniej stabilnym gruncie. Warto zwrócić też szczególną uwagę na wymienione już pancerze. Ich jakość przekłada się bezpośrednio na żywotność przerzutek oraz hamulców. Wszystkie, wskazane kwestie pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaka rama do gravela jest najlepsza dla danego użytkownika.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )