Profesjonalne metody zwalczania koronawirusa

Profesjonalne metody zwalczania koronawirusa

W dobie pandemii Covid-19 zabiegi dezynfekcji nabierają szczególnego znaczenia. Pozwalają bowiem skutecznie zwalczać koronawirusa. Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty zapewni wyłącznie profesjonalne odkażanie. Dowiedz się więcej na ten temat.

W tym artykule:

  • Jak przenosi się koronawirus?
  • Zamgławianie ULV do zwalczania SARS-CoV-2
  • Zwalczanie koronawirusa przez ozonowanie
  • Skuteczność dezynfekcji przeciw Covid-19

Epidemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się w 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, w którym zlokalizowano pacjenta zero. Zanim podjęto działania, które mogłyby ograniczyć zasięg koronawirusa do Chin, przypadki zachorowań odkrywano już w państwach na całym świecie. Rozpoczęła się pandemia, w której dezynfekcja stała się tak powszechna, jak jeszcze nigdy dotąd.

Jak przenosi się koronawirus?

Popularność zabiegów dezynfekcji w okresie pandemii SARS-CoV-2 wynika ze specyfiki koronawirusa. Przenosi się on bowiem aż trzema drogami:

  • kropelkową – cząsteczki koronawirusa znajdują się w kroplach śliny, rozpylanych podczas zwyczajnej rozmowy lub kichnięcia osoby zakażonej,
  • przez bezpośredni kontakt z chorymi,
  • w wyniku kontaktu z powierzchniami i przedmiotami, skażonymi cząsteczkami koronawirusa.

Odkryto, że w zależności od mutacji SARS-CoV-2 może utrzymywać się na różnych powierzchniach od 56 h (pierwszy wariant) do nawet ponad 190 godzin (Omikron). Dlatego odkażanie ma tak wielkie znaczenie w zwalczaniu koronawirusa. W tym celu stosuje się głównie dwie profesjonalne metody dezynfekcji: zamgławianie ULV oraz ozonowanie pomieszczeń.

Zamgławianie ULV do zwalczania SARS-CoV-2

Do zamgławiania używa się specjalistycznego sprzętu oraz atestowanych środków chemicznych, które muszą być skuteczne także w zwalczaniu wirusów osłonkowych. Informacje o tym znajdują się w specyfikacji dezynfekantu. Ze względu na profesjonalne przeznaczenie preparaty te nie są dostępne w powszechnym obrocie.

Za pomocą wydajnego zamgławiacza ULV z cieczy roboczej tworzone są mikroskopijnej wielkości krople, które następnie wyrzucane są pod ciśnieniem z urządzenia. W ten sposób aplikuje się tzw. zimną mgłę na ściany pomieszczenia, wszystkie powierzchnie wyposażenia i przedmioty. Na koniec zabiegu środek dezynfekujący rozprowadza się w całej kubaturze powietrzenia, co pozwala usunąć także te cząsteczki koronawiursa, które krążą w powietrzu.

Zwalczanie koronawirusa przez ozonowanie

Ozonowanie jest równie skuteczne, co zamgławianie ULV. W tym przypadku nie używa się jednak chemicznych dezynfekantów, ale naturalną substancję odkażającą, którą jest ozon. Gaz ten występuje w przyrodzie, chociaż przy gruncie jest go niewiele. Najwięcej ozonu powstaje podczas wyładowań atmosferycznych i to właśnie ten gaz odpowiada za charakterystyczny zapach letniej burzy.

Do ozonowania pomieszczeń używamy profesjonalnych ozonatorów, które dysponują odpowiednio wysoką wydajnością. Kluczowe dla skuteczności ozonowania jest bowiem osiągnięcie w pomieszczeniu odpowiedniego stężenia roboczego tego gazu, a następnie utrzymanie tego stężenia przez określony okres czasu.

Skuteczność dezynfekcji przeciw Covid-19

Profesjonalne metody dezynfekcji umożliwiają skuteczną ochronę przed infekcją SARS-CoV-2. Należy stosować je w przypadku wystąpienia ryzyka skażenia pomieszczeń oraz oczywiście po przechorowaniu Covid-19 w domu czy mieszkaniu.

Można dezynfekcję na koronawirusa wykonywać także profilaktycznie. W tym celu często odkaża się pomieszczenia biurowe (dezynfekcja sal konferencyjnych), gabinety lekarskie czy obiekty handlowe.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )