Pożyczka od osoby prywatnej. Zalety i wady
Jeśli szukasz pożyczki, która nie zmusi cię do wizytu w banku, to możesz rozważyć tzw. pożyczki prywatne. Udzielają ich osoby prywatne, czyli takie, które nie prowadzą związanej z tym działalności gospodarczej. Może być to świetne rozwiązanie, w momencie, w którym posiadamy negatywną historię kredytową lub aktywnę długi czy komornika na karku. Wiąże się z tym jednak także spore ryzyko.
Zacznijmy od tego, co to jest?
Na rynku pożyczek, co chwila pojawiają się nowe produkty, które swoją formą mają przykuć uwagę potencjalnego klienta.
Stąd właśnie oprócz tradycyjnych kredytów bankowych, pojawiły się również pożyczki online i chwilówki. Naturalnie, nie może zapomnieć o funkcjonujących od dawien dawna pożyczek od osób prywatnych.
Te ostatnie charakteryzuje przede wszystkim bardzo wysoki procent. Jest to jednak jedna z nielicznych opcji dla osób już zadłużonych lub figurujących w rejestrach dłużników. To również alternatywa dla osób, które nie posiadają wymaganej przez banki zdolności kredytowej.
Może się zdarzyć, że taka forma pożyczki będzie deską ratunkową, jeśli z piętrzące się długi przerodzą się w wizytę komornika.Tym bardziej, że może on zająć nasze konto, a w tym nawet część z renty: https://pozyczka4you.pl/ile-komornik-moze-zabrac-z-renty-w-2020/.
Zasady pożyczki prywatnej
Jeśli już zdecydujemy się na wzięcie pożyczki od osoby prywatnej, musimy być świadomi kilku rzeczy. Przede wszystkim, osoba, która pożycza nam pieniądze musi być jednocześnie ich właścicielem.
Po drugie, może nam je ona pożyczyć na określonych przez siebie warunkach. Nie ma tu zasad ustalonych odgórnie przez banki. Nie ma też limitu pieniędzy, jakie możemy wypłacić. Wiąże się to jednak ze znacznie wyższym oprocentowaniem, a obie strony podpisują właściwą umowę wraz z zaznaczeniem konsekwencji w razie braku terminowej spłaty.
Jak działa taka pożyczka?
Cóż, w zasadzie od ręki. W ogólnym założeniu pożyczkodawcą może być nawet ktoś z rodziny, choć większość osób zdecyduje się raczej na pomoc kogoś z zewnątrz, kto zajmuje się takimi sprawami zawodowo od wielu lat. Warto tutaj dodać, że znalezienie właściwej osoby może zająć trochę czasu, bo choć na rynku roi się się od takich ofert, to tylko niewielka część z nich zasługuje na większą uwagę.
Przed wzięciem pożyczki należy dokładnie przeczytać umowę i zweryfikować wszystkie podpunkty. Powinniśmy też możliwie najlepiej się zabezpieczyć na wypadek opcjonalnych trudności. Warto również zrobić dogłębny research i zasięgnąć porady prawnika.
Potencjalnego pożyczkodawcę możemy znaleźć na tematycznych forach internetowych, w prasie, na słupach ogłoszeniowych lub (najlepiej) z polecenia kogoś bliskiego. Zawsze należy zachować czujność, bo w sieci znajduje się także wiele fałszywych ofert i zwyczajnych naciągaczy.