Notariusz – kiedy trzeba go odwiedzić?

Notariusz – kiedy trzeba go odwiedzić?

Specjalista jak notariusz zajmuje się świadczeniem usług notarialnych na rzecz swoich klientów. Kiedy trzeba go odwiedzić? Sprawdź przykładowe sytuacje, w których pomoc notariusza może okazać się niezbędna!

Transakcje nieruchomości

Wszelkiego rodzaju transakcje nieruchomości, czyli ich kupno, sprzedaż, a także darowizny nieruchomości zgodnie z przepisami muszą mieć formę aktów notarialnych. Muszą być one zatem przygotowane w kancelarii notarialnej. Gdy nie dotrzyma się takiej formy transakcji, wówczas nie będzie ona miała mocy prawnej.

Gdy zatem planuje się kupno nowego mieszkania, sprzedaż domu czy przekazanie domu w darowiźnie dzieciom, wtedy trzeba będzie umówić się na wizytę w kancelarii notarialnej, aby tam podpisać odpowiednią umowę w formie aktu notarialnego.

Testament notarialny

Kolejną sytuacją, w której warto odwiedzić notariusza, jest spisanie testamentu, a dokładnie testamentu notarialnego. Jest to testament, który pozwala na skuteczniejsze zabezpieczenie ostatniej woli spadkodawcy po jego śmierci.

Testament notarialny przygotowywany jest w obecności notariusza, który poświadcza jego prawdziwość, przechowuje go w swoim biurze i wprowadza go do specjalnego systemu testamentów notarialnych. Dzięki temu nie ma ryzyka, że testament przygotowany własnoręcznie okaże się nieważny, ponieważ nie znajdą się w nim wymagane informacje, a także nie zagubi się lub nie zostanie umyślnie zniszczony.

Gdy jest potrzebny dobry notariusz Kraków jest miastem, w którym działa wiele biur zajmujących się prowadzeniem kompleksowych usług notarialnych. Z ich adresami można zapoznać się już teraz w internecie.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku

Kolejną sytuacją, w której można odwiedzić notariusza, jest przyjęcie albo odrzucenie spadku. Można zrobić to także drogą sądową, jednak skorzystanie z tej procedury w kancelarii notarialnej jest znacznie szybsze, chociaż kosztuje więcej.

W kancelarii notarialnej spadkodawcy mogą przyjąć albo odrzucić spadek po spadkodawcy. Przyjęcie spadku może odbywać się wtedy wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza. W drugim przypadku wykonuje się spis inwentarza, aby określić wysokość aktywów i pasywów w spadku. Gdy wysokość pasywów przekracza aktywy, wówczas spadkobierca nie dziedziczy niczego, co pozwala na zabezpieczenie spadkobierców przed długami.

Wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów

W kancelarii notarialnej można także skorzystać z usługi polegającej na wykonaniu wypisów, odpisów i wyciągów różnych typów dokumentów. Wówczas notariusz odpowiednio je poświadcza, co jest świadectwem, że mają one moc prawną.

Inne akty notarialne

Ponadto w kancelarii notarialnej można także skorzystać z innych typów usług, między innymi w ramach przygotowywania aktów notarialnych.

Warto wskazać, że taką formę może posiadać praktycznie każdy dokument, dlatego wtedy, gdy strony zgadzają się na to, aby umowa czy inne pismo miało formę aktu notarialnego, wtedy można przygotować je u notariusza, na przykład może być to umowa wynajmu mieszkania, umowa pożyczkowa.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )