Kontrola i optymalizacja procesów w działach IT
Sytuacji związana z pandemią Covid-19 wymusiła na wielu firmach hybrydowy lub całkowicie zdalny model pracy. Coraz częściej firmy decydują się na wirtualne biura, które z jednej strony pozwalają zaoszczędzić koszty związane z podnajmowaniem lokalu, z drugiej jednak chcą, aby w dalszym ciągu panował duch zespołu i możliwość współpracy między pracownikami.
W związku z tym pojawił się w wielu firmach problem jak optymalnie zarządzać zasobami IT? Dotyczy to nie tylko sprzętu rozproszonego, z którego korzystają pracownicy podczas pracy zdalnej, ale również kwestie oprogramowania i danych trzymanych w chmurze.
Odpowiedzią na te potrzeby jest ITAM. Co kryje się pod tym skrótem? IT Asset Management to nic innego, jak narzędzie, które umożliwia zarządzanie wszelkimi aktywami i środowiskiem IT.
IT Asset Management, jak optymalnie zarządzać zasobami IT?
Wdrożenie IT Asset Management pozwala na zarządzanie infrastrukturą informatyczną zarówno pod względem posiadanego oprogramowania oraz sprzętu usytuowanego w poszczególnych lokalizacjach firmy oraz sprzętu wydanego na potrzeby pracowników-użytkowników.
Narzędzie jest szczególnie istotne z punktu widzenia działu IT. Umożliwia bowiem ochronę danych osobowych i kontrolę danych wysyłanych poza organizację. W zdalny sposób usprawnia okresową standaryzację oprogramowania u wszystkich użytkowników. Uniemożliwia niekontrolowane działania pracowników, a mianowicie samowolne ściąganie nielicencjonowanych lub nieprzyjaznych środowisku IT programów i aplikacji bez zgody administratora. W końcu daje możliwość kontrolowania wydawanego i zdawanego sprzętu przez pracowników.
ITAM możemy porównać do nieustannie trwającej inwentaryzacji sprzętów, ponieważ widzimy stany wszelkich zasobów i możemy przewidzieć, który sprzęt będzie mógł zostać wydany nowemu pracownikowi, a który sprzęt powinien zostać zdany przez pracownika kończącego z nami współpracę. ITAM pozwoli nam również na utylizację przestarzałego sprzętu czy oprogramowania w optymalnym czasie, a tym samym będzie miało wpływ na jakość pracy użytkownika końcowego.