Jakie insekty możesz spotkać w domu?

Jakie insekty możesz spotkać w domu?

Dla zdecydowanej większości ludzi owady w mieszkaniu to poważny problem. Nawet te niegroźne budzą wstręt i złe skojarzenia. Na dodatek część gatunków stwarza także realne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się, jakie insekty możesz spotkać w domu

Na wstępie warto podkreślić, że praktycznie wszystkie robaki w domu szybko i skutecznie zwalczyć można wyłącznie za pomocą profesjonalnej dezynsekcji. Natomiast większość tzw. dobrych rad oraz sposoby, zaczerpnięte z internetu, najczęściej po prostu nie działają.

Skąd biorą się insekty w mieszkaniu?

Niektórzy wciąż uważają, że insekty w domu “biorą się z brudu”. Okazuje się jednak, że to kompletna nieprawda. Niektóre z pasożytów (np. pluskwy) odżywiają się wyłącznie krwią ssaków, dlatego mogą żyć i rozmnażać się nawet w zupełnie sterylnych wnętrzach. Warunkiem jest czasowa obecność żywiciela.

Insekty do mieszkania najczęściej po prostu przychodzą, wnosimy je my sami lub robią to nasze zwierzęta. Oczywiście bałagan, pozostawione resztki jedzenia, kurz czy śmieci w zakamarkach ułatwiają niektórym gatunkom przetrwanie. Dlatego regularne, dokładne porządki należą do skutecznych działań profilaktycznych.

Najczęściej spotykane robaki w domu

Przeczytaj, jakie robaki najczęściej spotykane są w mieszkaniach. Poznaj zagrożenia, które stwarzają oraz sposoby ich zwalczania.

Pluskwy

Pluskwy są pasożytami, które gryzą i piją naszą krew. Wiodą bardzo skryty tryb życia, dlatego trudno zauważyć pierwsze osobniki. W ciągu dnia ukrywają się najczęściej w konstrukcji łóżka oraz w wezgłowiu. Żerują nocą. Nie przenoszą chorób, ale ich ugryzienia dla osób uczulonych mogą być wyjątkowo niekomfortowe. Do skutecznego zwalczania pluskiew najlepiej zastosować dwukrotne zamgławianie ULV.

Karaluchy i prusaki

Oba gatunki wyglądają podobnie, dlatego też często są ze sobą mylone. Zamieszkują wilgotne, ciemne zakamarki kuchni, łazienek, spiżarni itp. Żywią się resztkami jedzenia, mydłem, a nawet martwymi osobnikami swoich gatunków. Karaluchy i prusaki przenoszą wiele bakterii i pasożytów, wirusy grypy, rotawirusy, gruźlicę, cholerę, a nawet trąd. Wygodną i dyskretną metodą ich zwalczania jest żelowanie na karaluchy i prusaki.

Mole spożywcze i ubraniowe

Zagrożenie stanowią larwy obu gatunków. Niszczą one albo artykuły spożywcze, albo odzież i dywany. Na dodatek przypadkowe spożycie larwy mola spożywczego może być przyczyną wystąpienia:

  • posocznicy,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
  • infekcja ucha środkowego,
  • dolegliwości wielonarządowych,
  • wstrząsu septycznego.

Profesjonalna dezynsekcja w przypadku zwalczania moli spożywczych oraz ubraniowych to zabiegi z użyciem zamgławiacza typu ultra low volume.

Pchły

Pamiętaj, że człowieka ugryźć może nie tylko pchła ludzka (występuje sporadycznie), ale pchła każdego innego gatunku, a więc również psia, kocia, krecia, szczurza, kurza etc. Pasożyty te najczęściej spotykamy w futrze czworonożnych domowników, ale ich jaja i larwy zwykle są rozsiane po całym mieszkaniu. Ugryzienie pchły może się skończyć tularemią, infekcja gronkowcem złocistym, albo chorobą kociego pazura. Do zwalczania pcheł najlepiej zastosować profesjonalne zamgławianie ULV.

Rybiki cukrowe

Żyją w kuchniach i łazienkach, żywiąc się resztkami materii organicznej. Nie przenoszą żadnych chorób oraz nie gryzą. Poza uszkodzeniami tapet i zbiorów bibliotecznych nie stwarzają zagrożenia. Pomimo tego widok maleńkich, srebrzystych robaków, które szybko uciekają spod nóg, budzi wstręt. Rybiki cukrowe zwalcza się za pomocą oprysku lub zamgławiania ULV.

Biedronki azjatyckie

Biedronki azjatyckie, zwane też arlekinami, największe problemy sprawiają jesienią, kiedy szukając schronienia na zimę, gromadnie dostają się do mieszkań. Biedronki azjatyckie gryzą, a kontakt z ich wydzielinami może powodować reakcje alergiczne, które będą wymagały interwencji lekarza. Do zwalczania biedronek azjatyckich stosuje się opryskiwanie i zamgławianie ULV oraz zamgławianie termiczne.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )