Green IT, czyli ECO rozwiązania w branży IT.

Green IT, czyli ECO rozwiązania w branży IT.

Jak wdrożyć ekologiczne rozwiązania w swojej firmie i mądrze zarządzać sprzętem komputerowym? Ochrona środowiska a strategia proekologiczna w codziennej działalności przedsiębiorstwa.

Obecnie ogromny nacisk kładziemy na ochronę środowiska. Dziś już nikt nie neguje potrzeby dbania o otaczający nas świat i jego prawidłowe funkcjonowanie. Wiemy, jak palący jest to problem dla całej ludzkości i przyszłości naszych pokoleń. Ilość produkowanych przez nas odpadów wymaga redukcji. Jak z tym problemem radzi sobie branża IT i co możemy zrobić z poziomu swojego przedsiębiorstwa?

Jakie wdrożyć rozwiązania, aby minimalizować ilość elektrośmieci tam, gdzie urządzenia elektroniczne stanowią podstawę naszej pracy? Czy da się ograniczyć zużycie energii w dużej firmie?

Tym, na czym powinniśmy skupić uwagę wdrażając eco rozwiązania w firmie jest wirtualizacja serwerów. Warto rozważyć przeniesienie serwerów do wirtualnej chmury. To pierwszy i najważniejszy krok w stronę Eco IT. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko energię, która w przypadku serwerów fizycznie działających jest potrzebna w ogromnych ilościach, również w celu ich chłodzenia, ale również oszczędzamy na przestrzeni. Wirtualizacja przyspiesza procedury biznesowe i znacznie je upraszcza, ponieważ obieg dokumentacji sporządzonej w formie elektronicznej i zgromadzonej w chmurze jest dużo prostszy niż w przypadku danych każdorazowo drukowanych.

Kolejnym krokiem na drodze do Green IT jest rozsądne zarządzanie firmowym sprzętem komputerowym tzw. Komputery poleasingowe, cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim komputery wycofane z eksploatacji powinno się zutylizować zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie ustawami lub oddać do punktu skupu, który współpracuje z zakładami przetwarzania elektroodpadów. Musimy pamiętać, iż przetwarzanie tego typu śmieci wymaga olbrzymiej wiedzy i umiejętności, ponieważ komputery, telefony, czy tablety nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Powinniśmy zatem nasz sprzęt powierzyć odpowiedzialnym i sprawdzonym podmiotom. Globalnie możemy bowiem zaobserwować trend, zgodnie z którym elektroodpady lądują w krajach trzeciego świata, gdzie masowo powstają wielkie ich wysypiska, szkodzące ludziom i ma to niewiele wspólnego z ekologicznym podejściem do prowadzenia biznesu.

Nie bójmy się również oddawać starego sprzętu z obawy przed wyciekiem danych poufnych. Każda firma zajmująca się skupem bądź odkupem wycofanych z eksploatacji komputerów powinna przeprowadzić niszczenie danych specjalistycznymi metodami. Można zastosować programowe nadpisywanie danych, dzięki czemu, dysk nadaje się do dalszego użytkowania, a pierwotnie zapisane w nim informacje są nie do odczytania. To również ekologiczne rozwiązanie, które przybliży nas do Eco IT!

Nasza kolejna rada brzmi naprawiaj, jeśli to możliwe! Żyjemy w czasach, kiedy dużo łatwiej wymienić sprzęt niż go naprawić. Elektronika bowiem dostępna jest właściwie na każdą kieszeń. Mało osób ma jednak świadomość, że niewielka zmiana może usprawnić nasze komputery, aby działały szybciej i wydajniej niż dotychczas! Rezygnujemy z serwisowania sprzętu, z obawy na długi czas oczekiwania i koszty, przewyższające zakup nowego egzemplarza. Nic bardziej mylnego! Dziś mamy cały wachlarz gwarancji, dzięki którym naprawa sprzętu możliwa jest w trybie ekspresowym. Czasem zmiana dysku twardego bądź poszerzenie pamięci RAM znacząco wpływa na jakość pracy na danym urządzeniu. Zacznij więc od wymiany podzespołów.

I ostatnia wskazówka na drodze do Eco IT, to zakup komputerów używanych lub poleasingowych! Często zapominamy, że komputery z drugiej ręki, wcale nie muszą być bezużyteczne. Warto postawić na sprzęt używany, ponieważ często, są to urządzenia sprawne technicznie. Wymiana komputerów służbowych co kilka lat to stała praktyka wielu międzynarodowych korporacji, nawet jeśli urządzenia te nie noszą większych śladów użytkowania oraz nie posiadają ukrytych wad. Daj im zatem drugie życie i wypróbuj w swoim przedsiębiorstwie. Nie czekaj i spróbuj wdrożyć opisane wyżej Eco zmiany w twojej firmie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )