Gewerbe w Niemczech – czy warto założyć własną działalność za granicą?

Gewerbe w Niemczech – czy warto założyć własną działalność za granicą?

Atrakcyjna sytuacja gospodarcza Niemiec sprawia, że to popularne miejsce do prowadzenia biznesu. Nawet polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie zakładają tam firmy, a wielu z nich stawia na Gewerbe, czyli działalność gospodarczą. Co sprawia, że to właśnie ten model cieszy się tak dużą popularnością, zwłaszcza wśród osób z zagranicy? Prowadzenie i zarządzanie firmą poza ojczyzną związane jest z wieloma trudnościami. Największe przeszkody to bariera językowa oraz brak znajomości obowiązującego prawa. Sprawdź, jak założyć Gewerbe w Niemczech i poznaj najważniejsze korzyści biznesowe!

Gewerbe w Niemczech – jak działa?

Gewerbe – jak już zostało to wyjaśnione we wstępie – to działalność gospodarcza (najczęściej jednoosobowa), która różni się od polskiej m.in. tym, że podlega innemu systemowi podatkowemu. Procedura zakładania firmy również przebiega inaczej, choć uznaje się ją za nieskomplikowaną, a to za sprawą stosunkowo niewielkiej ilości formalności. Czynności administracyjne, podobnie jak sposób rozliczenia podatków w Niemczech, nie są proste dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie miały wcześniej styczności z obowiązującym w tym kraju systemem. Przed podjęciem decyzji o założeniu Gewerbe należy zrobić rozeznanie i bliżej poznać cały proces, wymagania i potencjalne koszty. Z tego powodu przedsiębiorcy bardzo często korzystają z pomocy polsko-niemieckiego biura rachunkowego.

Proces zakładania Gewerbe – krok po kroku

Pierwszym krokiem do założenia Gewerbe w Niemczech jest wypełnienie i złożenie stosownego formularza we właściwym urzędzie do spraw gospodarki. We wniosku należy podać informacje takie jak dane osobiste (w tym adres) oraz profil działalności. Warto w tym miejscu nadmienić, że w zależności od tego, jakie usługi zamierzamy świadczyć, może okazać się, że rejestracja wymaga załączenia również zezwoleń (np. od Handwerkskammer, czyli izby rzemieślniczej). Jeśli chcesz zajmować się wykonywaniem instalacji elektrycznych czy układaniem tapet, zadbaj o wszystkie formalności wcześniej. 

Dla osób, które nie posiadają meldunku w Niemczech, istnieje opcja zarejestrowania swojej działalności gospodarczej za pośrednictwem wykwalifikowanego biura rachunkowo-księgowego, które oferuje takie usługi.

Dlaczego warto założyć działalność gospodarczą w Niemczech?

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których zakładanie Gewerbe w Niemczech może być atrakcyjną opcją. Tamtejszą gospodarkę wyróżnia stabilność, a także świetne warunki do rozwijania biznesu. Oto najważniejsze korzyści prowadzenia biznesu za zachodnią granicą:

  • dostęp do wysokiej jakości usług medycznych i kompleksowej opieki zdrowotnej;
  • duża swoboda w wybieraniu profilu działalności (z wyjątkiem tzw. wolnych zawodów);
  • atrakcyjny system podatkowy, który charakteryzuje się niskim podatkiem dochodowym, co sprzyja oszczędzaniu i inwestycjom;
  • różnorodne zasiłki i ulgi (w tym m.in. Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny).

W zależności od tego, jaki kierunek rozwoju obierzesz, możesz korzystać z udogodnień charakterystycznych dla konkretnych branż. Dla przykładu – jeśli działasz w sektorze budowlanym, istnieje opcja na zwolnienie z podatku budowlanego, który stanowi aż 15% każdej usługi. Nie musisz poznawać całego niemieckiego systemu, aby prowadzić z sukcesem biznes. Wystarczy, że skonsultujesz się z doświadczonym biurem rachunkowym, a specjaliści zajmą się Twoimi finansami i wskażą najkorzystniejsze rozwiązania.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )