Czym jest cyfrowy bliźniak i dlaczego warto go stosować?

Czym jest cyfrowy bliźniak i dlaczego warto go stosować?

We współczesnym przemyśle coraz częściej przewija się określenie “cyfrowy bliźniak”. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę ono oznacza. A tymczasem śmiało można powiedzieć, że cyfrowy bliźniak to coś, bez czego nowoczesny przemysł nie mógłby sprawnie funkcjonować.

Cyfrowy bliźniak – jak to się zaczęło?

Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze próby stworzenia cyfrowego bliźniaka podjęła NASA – amerykańska agencja kosmiczna. Jeszcze kilkanaście lat temu w sytuacji, kiedy agencja musiała przetestować wysyłany w kosmos sprzęt, budowała jego repliki. Dziś nie jest już to konieczne, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii informatycznych. Prototypy zostały przeniesione do wirtualnej rzeczywistości, co stało się możliwe dzięki połączeniu pracy wydajnych komputerów i specjalistycznego oprogramowania.

Obecnie cyfrowe bliźniaki wykorzystuje się przy wielu projektach z dziedziny przemysłu. Znajdują zastosowanie nie tylko przy projektowaniu skomplikowanych układów maszynowych, ale także drobnych przedmiotów. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie one stanowią jeden z filarów cyfryzacji przemysłu.

Na wzrost popularności idei cyfrowego bliźniaka wpłynęło skanowanie laserowe, o którym więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej https://www.bimtelligent.pl/cyfrowy-blizniak.

Cyfrowy bliźniak – zastosowanie

Warto wiedzieć, że cyfrowe bliźniaki mają praktycznie nieograniczone zastosowanie we współczesnym przemyśle i nie tylko. Umożliwiają testowanie prototypów dowolnych urządzeń w odpowiedni dla nich sposób. Dzięki temu można na bieżąco wprowadzać poprawki do tworzonych projektów oraz przeprowadzać analizę popełnionych błędów. Przyczynia się to do usprawnienia funkcjonowania konkretnego produktu w przyszłości.

Zaawansowana technologia skanowania laserowego umożliwia przeniesienie do wirtualnej rzeczywistości praktycznie każdego przedmiotu. Chętnie korzystają z tego inżynierowie i architekci, dla których proces projektowania i wdrażania nowych rozwiązań stał się o wiele łatwiejszy.

Zalety cyfrowych bliźniaków

Lista zalet cyfrowych bliźniaków jest bardzo długa. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na ich wykorzystanie, mogą liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim, cyfrowe bliźniaki umożliwiają bardzo duże oszczędności. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak kosztowne jest tworzenie fizycznych prototypów maszyn i urządzeń – cyfrowe bliźniaki pozwalają całkowicie pominąć ten etap. Przeprowadzenie całości prac testowych w wirtualnej rzeczywistości pozwala szybko i tanio analizować dane modele i wprowadzać w nich niezbędne zmiany.

Dzięki cyfrowym bliźniakom można znacząco zminimalizować ryzyko popełnienia poważnych błędów projektowych. Mogą one wywierać szkodliwy wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, zarówno pod względem finansowym, jak i wizerunkowym.

Wśród zalet cyfrowych bliźniaków wymienić można również oszczędność czasu – przygotowanie wirtualnych prototypów jest o wiele szybsze w porównaniu do budowania ich w fizycznym świecie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )