Czy uszkodzenie płytki PCB wpływa na działanie sprzętu elektronicznego?

Czy uszkodzenie płytki PCB wpływa na działanie sprzętu elektronicznego?

Twój sprzęt AGD lub inna elektronika, nagle przestał działać? Może to być spowodowane uszkodzeniem płytki PCB. Ten mały, niewidoczny element jest obecny w każdym sprzęcie elektronicznym, a jego uszkodzenia wcale nie są rzadkimi przypadkami.

Najczęstsze awarie domowego sprzętu elektronicznego

Kto z nas choć raz nie był w sytuacji, kiedy sprzęt, którego akurat najbardziej potrzebowaliśmy– właśnie odmówił nam posłuszeństwa? Na dodatek nie dając wcześniej żadnych sygnałów ostrzegawczych. Czy zepsuty sprzęt elektroniczny zawsze oznacza duży wydatek? Na szczęście nie zawsze tak bywa. Czasami usterkę da się usunąć, resetując dane urządzenie.

Niekiedy naprawa jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga oddania sprzętu do specjalistycznego serwisu. W skrajnych przypadkach sprzętu niestety nie da się uratować lub naprawa okaże się na tyle kosztowna, że korzystniejszy będzie zakup nowego sprzętu.

Do najczęstszych awarii domowego sprzętu elektronicznego należą zwarcia. Niestety ciężko jest uniknąć tego typu uszkodzeń, a jeszcze trudniej domagać się od producenta naprawy uszkodzenia powstałego na skutek takiej awarii. Nie zawsze też zwarcie powoduje duże szkody i czasami może skończyć się na wymianie płytki PCB.

Inną częstą awarią jest zalanie sprzętu elektronicznego, co w rezultacie również prowadzi do zwarcia. Natomiast zalanie jest o tyle bardziej kłopotliwe, że mokre elementy mogą nie nadawać się do ponownego użytku. W takiej sytuacji trzeba będzie poszczególne części wymienić. Niestety większość awarii w naszych domach powstaje na skutek błędu człowieka, a więc ubieganie się u producenta o naprawę w ramach reklamacji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Czy płytki PCB można wyrzucić do kosza?

Jeżeli płytki PCB uznamy za zepsute, nie należy ich wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Płytki zaliczamy do elektro – śmieci, które należy segregować. Tak samo powinniśmy postąpić ze zużytym sprzętem elektronicznym. Jeżeli nasza elektronika przestała działać powinniśmy oddać ją do odpowiedniej sortowni śmieci.

Jednak postępując zgodnie z poszanowaniem przyrody oraz troską o zrównoważony rozwój, zepsuty sprzęt powinien zostać oddany do naprawy, aby mógł nam dalej służyć. W momencie, kiedy nie jest możliwa naprawa, sprzęt elektroniczny możemy oddać do recyklingu lub do odpowiedniej sortowni.

Postępując zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania odpadami elektronicznymi, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego oraz ograniczamy nadprodukcję dóbr. Każde małe działanie może przyczynić się do polepszenia sytuacji na świecie.

Jak płytka PCB wpływa na działanie sprzętu elektronicznego?

Płytki PCB to małe podzespoły, które mają za zadanie przewodzić impulsy elektroniczne. Są obecne w każdym sprzęcie napędzanym przez energię elektryczną. Będą więc częścią sprzętu AGD, audio -wideo, komputerów, tabletów, itd. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie. Znajdują zastosowanie zarówno w sprzęcie do użytku domowego, jak i w maszynach wykorzystywanych w przemyśle.

Płytki drukowane są konieczne do prawidłowej pracy urządzenia, dlatego ich uszkodzenia są częstą przyczyną awarii. Zalanie, zwarcie lub oderwanie elementu to najczęstsze przyczyny uszkodzenia płytki, a co za tym idzie również całego urządzenia elektrycznego. W mniej skomplikowanych urządzeniach przyczyną awarii może być nawet kurz, który osiadł na płytce PCB.

Dobrą wiadomością jest to, że płytka drukowana jest tanim podzespołem, którego koszt naprawy nie powinien być wysoki. Niestety najczęściej uszkodzone PCB to jedynie część usterki i konieczna może się okazać wymiana większej liczby elementów.  Problemem mogą również okazać się starsze sprzęty, których produkcja już została zakończona, a znalezienie zamienników zepsutych części może się okazać nie lada wyzwaniem.

Pewne jest natomiast to, że płytka PCB jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania sprzętu elektronicznego. Więc kiedy kolejny raz Twój komputer przestanie działać, zacznij od sprawdzenia, w jakim stanie jest jego płytka PCB.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )