Czy leasing jest dostępny dla nowych firm?

Czy leasing jest dostępny dla nowych firm?

Prowadzisz od niedawna własną działalność gospodarczą lub planujesz w najbliższym czasie otworzyć firmę? Aby rozwinąć biznes i skutecznie konkurować na rynku, potrzebujesz wielu inwestycji, m.in. w nowoczesny sprzęt, samochód osobowy, dostawczy lub ciężarowy, maszyny, linie produkcyjne, meble, komputery i inny sprzęt IT.

Nie masz odpowiedniej gotówki, aby kupić wszystkie niezbędne przedmioty? Nie musisz zamrażać kapitału, który na początku prowadzenia działalności będzie Ci potrzebny – m.in. na inwestycje, reklamę oraz zabezpieczenie płynności finansowej. Możesz skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Łatwo dostępny dla nowych firm jest zwłaszcza leasing.

Na czym polega leasing i kto może z niego skorzystać?

Leasing to sposób finansowania, którego zasady są zbliżone do dzierżawy. Pozwala korzystać z wybranych środków trwałych lub oprogramowania, których właścicielem jest firma leasingowa. Rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może korzystnie wykupić przedmiot na własność lub zwrócić go firmie leasingowej, a następnie, w razie potrzeby, wymienić go na nowszy model w ramach kolejnej umowy.

Leasing jest przeznaczony dla przedsiębiorców bez względu na wielkość firmy, formę prawną, status VAT czy branżę. Większość leasingodawców wymaga co najmniej 6-miesięcznego stażu na rynku, aby móc zawrzeć umowę. Wyjątkiem są innowacyjne start-upy z branży IT, zarejestrowane w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Takie podmioty mają szansę otrzymać leasing już od pierwszego dnia prowadzenia biznesu.

Krótki staż firmy a procedury przed udzieleniem leasingu

Jeśli przedsiębiorca prowadzi biznes od niedawna, firma leasingowa ponosi spore ryzyko związane z utratą jego płynności finansowej i niewypłacalnością. Aby zwiększyć swoje szanse na leasing na korzystnych warunkach, warto udowodnić swoją wiarygodność. Mogą w tym pomóc m.in. następujące dokumenty:

  • biznesplan,
  • listy intencyjne,
  • zawarte kontrakty z klientami,
  • przedwstępne umowy współpracy,
  • referencje,
  • certyfikaty i inne dokumenty potwierdzające przydatne w branży kompetencje oraz doświadczenie.

Większość leasingodawców wymaga od nowych firm wysokiego wkładu własnego – zwykle na poziomie kilkudziesięciu procent. Konieczne może być również dodatkowe zabezpieczenie umowy, np. w formie poręczenia, blokady na lokacie, gwarancji odkupu, umowy przewłaszczenia, hipoteki na nieruchomości czy weksla in blanco.

Najłatwiej dostępne dla przedsiębiorców z niedługim stażem są popularne i stosunkowo niedrogie przedmioty. Nie powinni oni mieć większego problemu, aby zawrzeć umowę na leasing samochodu osobowego, roweru, komputera czy smartfona. Nieco trudniejsze może być natomiast sfinansowanie leasingiem drogiego pojazdu ciężarowego, maszyny rolniczej, sprzętu budowlanego czy nieruchomości.

Dlaczego leasing to korzystne rozwiązanie dla nowej firmy?

Leasing to dla firm z niedługim stażem znacznie łatwiej dostępne źródło finansowania niż kredyt. Można zawrzeć umowę bez długiej historii kredytowej oraz czasochłonnych i skomplikowanych procedur.

Finansowanie inwestycji leasingiem nie zamraża kapitału, co jest istotne zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Przedsiębiorca opłaca niedużą ratę ze swoich bieżących przychodów – może bez trudu zaplanować ją w swoim budżecie oraz dopasować jej wysokość do własnej sytuacji finansowej. Niektóre firmy leasingowe umożliwiają nawet zmianę harmonogramu spłaty i wysokości raty w trakcie trwania umowy.

Sporą zaletą leasingu jest możliwość korzystnego wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy – pozwala to korzystać ze sprawdzonego w działalności pojazdu czy sprzętu i uniknąć kosztownych przestojów związanych z ich wymianą. Leasing w żadnym stopniu nie wpływa na zdolność kredytową, dlatego w przyszłości przedsiębiorca będzie mógł sfinansować kredytem inne inwestycje.

Leasing dla nowych firm – to możliwe!

Nie ma więc większych przeszkód, aby firma o niedługim stażu na rynku mogła skorzystać z leasingu – zwłaszcza najbardziej popularnych środków trwałych. Aby zwiększyć swoje szanse na przyznanie finansowania na korzystnych warunkach, warto wpłacić wysoką opłatę wstępną, przedstawić dokumenty potwierdzające wiarygodność firmy oraz zapewnić dodatkowe zabezpieczenie umowy.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )