Czego mogą dotyczyć porady prawne?

Czego mogą dotyczyć porady prawne?

Z pomocy prawnika chętnie korzystają zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i właściciele firm. Pomoc prawna może być świadczona w sposób ciągły (zwykle w przypadku przedsiębiorców) lub sporadyczny. Czego mogą dotyczyć porady prawne i kiedy udać się do kancelarii?

Sprawy rodzinne i nie tylko

Osoby fizyczne najczęściej korzystają z pomocy prawnika w sprawach rodzinnych, takich jak na przykład rozwód, separacja, podział majątku czy alimenty. Chodzi o szeroko rozumiane prawo rodzinne i spadkowe. Niemniej jednak nie są to jedyne w kwestie, w których porada prawnika staje się nieodzowna. Jakiekolwiek wejście w konflikt z prawem wymaga pilnej konsultacji prawnej. Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o prawo karne czy też karno-skarbowe bądź popełnienie wykroczenia. Porady prawne dotyczą także spraw administracyjnych, na przykład możliwości wykupu mieszkania czy otrzymanie pozwolenia na odrolnienie ziemi.

Prowadzenie firmy z prawnikiem

Pomoc prawnika jest również niezbędna wszystkim przedsiębiorcom. W kontekście prowadzenia działalności gospodarczej porady prawne dotyczą najczęściej treści zawieranych umów, oceny prawnego aspektu zawieranych transakcji czy kwestii optymalizacji podatkowej. Przedsiębiorcy chętnie udają się do prawnika, gdy chcą przeprowadzić restrukturyzację firmy, przeprowadzić emisję akcji lub przejąć inną jednostkę gospodarczą. Najczęściej pomoc prawna dla firm jest świadczona w systemie ciągłym – prawnik, który dobrze zna firmę, jest w stanie lepiej pokierować jej sprawami.

Pomoc frankowiczom

W ostatnim czasie porady prawne dotyczą też bardzo ważnej kwestii, jaką jest pomoc osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Pomoc ta jest wielopoziomowa i wymaga wiele czasu, jednak jest o co walczyć. Prawnik przede wszystkim analizuje umowę, którą kredytobiorca zawarł z bankiem. To od niej w głównej mierze zależy, jakie kroki można podjąć dalej. W praktyce możliwe jest albo ubieganie się o unieważnienie umowy kredytu albo o odfrankowienie kredytu. Jedno i drugie niesie za sobą nieco inne skutki – odfrankowienie oznacza przewalutowanie kredytu, natomiast unieważnienie umowy ma doprowadzić do stanu sprzed jej zawarcia. Podjęcie konkretnych kroków jest możliwe, gdy kredytobiorca posiada wsparcie merytoryczne prawnika oraz wie, że może liczyć na jego reprezentację przed sądem i bankiem. Frankowicze mogą udać się po poradę do kancelarii prawnej i zdecydować, co dalej. Niektóre kancelarie udzielają darmowych porad wstępnych, jednak nawiązanie dalszej współpracy jest już odpłatne.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )