Bezpieczeństwo na stanowisku pracy

Bezpieczeństwo na stanowisku pracy

Pracownicy zazwyczaj nie doceniają kwestii związanych z BHP. Dla większości szkolenie i instruktaż BHP jest zbędnym dodatkiem do pierwszego dnia przed rozpoczęciem pracy, jak również zmorą są szkolenia okresowe. Każdy pracownik powinien znać kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, ponieważ od tego uzależnione jest zdrowie pracownika i wypełnianie swoich podstawowych obowiązków względem pracodawcy. Podobnie pracodawca, ma szereg obowiązków związanych z BHP względem swoich pracowników i zobowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć ich w środki ochrony indywidualnej i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Okulary ochronne – jeden z elementów ochrony indywidualnej

W zakładach pracy, w których pracownikom na poszczególnych stanowiskach pracy zagraża uszkodzenie narządu wzorku, obowiązkowo muszą być zapewnione gogle lub okulary ochronne. Mają one za zadanie chronić oczy przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi, aby pracownik nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

Uniwersalność – nie zawsze!

Do większości prac w zupełności wystarczą uniwersalne okulary ochronne. Jednak nie zawsze będzie to wystarczające rozwiązanie. Niektóre modele będą chroniły przednią część oka, inne będą ochraniały również boczną część oka. Warto zasięgnąć specjalistycznej wiedzy doświadczonego eksperta ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, aby wyposażyć pracowników w odpowiednie okulary ochronne. Zadaniem okularów ochronnych jest ochrona oka podczas wykonywania prac przy obróbce drewna, obróbce metalu, hutach, kopalniach, przedsiębiorstwach wytwarzających materiały ceramiczne, a także w zakładach przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zarówno okulary, jak i gogle muszą spełniać wszelkie normy oraz posiadać odpowiednie certyfikaty. W zależności od modelu i producenta, okulary mogą być wyposażone w gumkę lub sznurki, które umożliwiają noszenie ich na szyi, a tym samym pozwalają na  zakładanie i ściąganie ich, jak tylko zajdzie taka potrzeba.

Jeżeli dopiero rozeznajesz się w temacie ochrony indywidualnej pracowników warto zapoznać się z literą prawa i regulacjami w tym zakresie w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli Twoja firma zaliczana jest do średnich i dużych przedsiębiorstw, to wszelkie kwestie dotyczące wyboru gogli ochronnych i dostosowania ich do indywidualnych potrzeb powinien podjąć inspektor BHP. Jeżeli jednak dopiero rozkręcasz swoją firmę, zasięgnij opinii doświadczonych sprzedawców asortymentu BHP.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )