10 najbardziej fascynujących faktów na temat języka francuskiego

10 najbardziej fascynujących faktów na temat języka francuskiego

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat język francuski odnotował niezwykły wzrost popularności. Zajmuje on drugie miejsce na liście języków urzędowych na świecie. Kursy języka francuskiego pozwolą Ci porozumieć się z około 220 milionami ludzi. Będziesz mieć również szansę nauczyć się jednego z najbardziej zaawansowanych języków biznesowych naszych czasów.

Kilka interesujących faktów na temat nauki języka francuskiego

Język francuski jest nie tylko piękny i praktyczny, ale ma też wiele niespodzianek, które sprawiają, że jest interesujący i zabawny. Oto kilka przykładów. Zwróć uwagę.

1. Gdzie można znaleźć język francuski w mowie?

Francuski jest językiem urzędowym w 33 krajach. Zajmuje drugie miejsce po języku angielskim. Jest to również jeden z jedynych języków urzędowych na wszystkich kontynentach.

2.  Czy znasz pochodzenie i znaczenie tego języka?

Język francuski jest połączeniem łaciny i języka gaelickiego. W szczególności język francuski wywodzi się z frankijskiego, języka używanego przez starożytnych Franków, którzy osiedlili się w Galii (krainie przodków dzisiejszej Francji). Język ten powstał przez przejęcie słów z każdego z języków. Było to wynikiem nie tylko handlu w czasach pokoju, ale także podbojów i konkwisty, które miały miejsce.

3. Jedna trzecia języka angielskiego wywodzi się bezpośrednio z języka francuskiego.

Nieustanne potyczki militarne między Francją a Wyspami Brytyjskimi zakończyły się inwazją Normanów w XI wieku. Doprowadziła ona do tego, że rząd angielski został częściowo przejęty przez francuskich szlachciców. W ciągu następnych 300 lat obcy władcy uczynili swój własny język językiem urzędowym w sprawach państwowych. W ten sposób Francja odcisnęła swoje niezatarte piętno.

Sprawdź także: Kraje francuskojęzyczne i odmiany języka francuskiego – http://lang4you.pl/blog/aual/kraje-francuskojezyczne-i-odmiany-jezyka-francuskiego.html

4. Język francuski wkroczył na rosyjskie dwory

Starając się uczynić z Rosji kraj środkowoeuropejski, car Piotr Wielki uczynił język kraju, który uważał za najbardziej rozwinięty i którego kulturę uważał za oficjalny język rosyjskiego rządu. Wysoka rosyjska arystokracja uczyła się francuskiego jako drugiego języka, aby móc uczestniczyć w życiu społecznym i odróżniać się od zwykłych ludzi. Praktyka ta trwała do czasu, gdy car Mikołaj I zmienił sposób, w jaki francuski przestał być uważany za język obowiązkowy dla najwyższych sfer w państwie.

5. Kogo należy winić za nieszczęścia

Język miłości nie wyjaśnia, kto jest odpowiedzialny za złe rzeczy, które Ci się przytrafiają. Jeśli z powodu pecha zostaniesz okradziony, Francuzi powiedzą dosłownie: „Że cię okradziono”. Nie musi to oznaczać, że obwiniają kogokolwiek za to, co się stało. To kwestia semantyczna, ale jest to interesujący sposób, w jaki język został skonstruowany.

6. Ile słów zawierają samogłoski w języku francuskim?

W przeciwieństwie do hiszpańskiego, który liczy ponad 3000 słów, które zawierają wszystkie samogłoski bez ich powtarzania, w języku francuskim jest tylko jeden: oiseau. Oznacza to ptaka.

7. Język w czasach rewolucji francuskiej

Zaskakujące może być to, że w czasie rewolucji francuskiej tylko 25% ludności Francji mówiło po francusku. Oznacza to, że 75% było wówczas francuskojęzycznych, co świadczy o znaczeniu, jakie Francja i jej język miały w XVIII-wiecznej Europie.

8. Język poezji i miłości

Choć wszystkie języki mają swój urok i mocne strony, panuje zgoda co do tego, że francuski jest najlepszym językiem do romansów. Istnieją jednak wyjątki. Czy wiesz, że francuscy poeci nie używają słów: czternaście, piętnaście, prostych i potworów, ponieważ nie rymują się one z żadnymi innymi słowami?

9. Czy Francja jest tania?

W tym języku nie można powiedzieć „tania”. Jeśli chcesz wyrazić niskie ceny, musisz unikać wyrażeń takich jak „nie drogi” czy „dobra cena”.

10.  Jak wiele osób uczy się francuskiego?

Może Cię to zaskoczy, ale język francuski zajmuje drugie miejsce w światowej nauce języków, zaraz po angielskim. Obecnie prawie 133 000 000 osób uczy się francuskiego, a ponad 50 z nich wybiera francuski jako drugi język.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )