Wentylacja przemysłowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć
Większość z nas wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy w miejscu przez niego wyznaczonym. Zazwyczaj jest to biurowiec lub hala produkcyjna, która powinna być odpowiednio dostosowana do wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Dostęp do czystego powietrza jest bardzo istotną kwestią. W budynkach i halach powinna być zatem zainstalowana wentylacja przemysłowa, która zapewni pracownikom dogodne warunki do wykonywania obowiązków. Nie warto bagatelizować przepływu powietrza w pomieszczeniach udostępnianych pracownikom, ponieważ regulacje dotyczące norm wentylacji zostały określone przez przepisy BHP, a za ich nieprzestrzeganie i jednoczesne narażanie pracowników, grożą wysokie kary.
Dlaczego wentylacja przemysłowa jest taka ważna
W dzisiejszych czasach zwracamy uwagę na czystość powietrza. Na przystankach pojawiają się tablice informujące o stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, w naszych domach coraz częściej pojawiają się odświeżacze powietrza. Nic więc dziwnego, że pracodawca również powinien dołożyć wszelkich starań, aby praca była wykonywana w sprzyjających warunkach.
Wentylacja przemysłowa, bo na nią chcemy zwrócić uwagę, to system, którego celem jest wyłapywanie szkodliwych substancji i związków, a następnie przetransportowanie ich poza budynek. Przy jej pomocy możemy kontrolować nie tylko zanieczyszczenie powietrza, ale również jego wilgotność, temperaturę, a także zapewnić odpowiednią cyrkulację. W pomieszczeniach, w których jest dostęp do świeżego powietrza, panuje odpowiednia temperatura, pracownikom wykonuje się znacznie lepiej swoje obowiązki, a także zwiększa się ich wydajność.
Pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę na stosowane systemy wentylacyjne w kontekście wykonywanej pracy w danym obiekcie. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy do powietrza, w wyniku prac, przedostają się substancje toksyczne, substancje chemiczne, pracownicy wykonują pracę w wysokich lub niskich temperaturach bądź pojawiają się jakiekolwiek inne czynniki szkodliwe, które możemy wyeliminować lub minimalizować poprzez odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza?
Sposób działania wentylacji przemysłowej
Zasada działania wentylacji przemysłowej nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności zassane powietrze z zewnątrz zostaje wstępnie obniżone pod względem temperatury przy użyciu wentylatora. Następnie trafia do modułu ewaporacyjnego, w którym jego temperatura jest jeszcze bardziej obniżana, a dopiero w takiej formie trafia do wnętrza budynku. Tak w najprostszych słowach można opisać jeden z trybów działania wentylacji przemysłowej. Pozostałe tryby są wykorzystywane w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku, w taki sposób, aby działanie systemu wentylacji było jak najbardziej wydajne.
Dobór odpowiedniego systemu wentylacji przemysłowej
Dobranie odpowiedniego systemu wentylacji przemysłowej jest istotne w kwestii zadbania o zdrowie osób wykonujących pracę w danym obiekcie, jak również pod względem samej obsługi systemu. Im bardziej bezobsługowy system, tym bardziej wydajny i samowystarczalny. Nowoczesne systemy wentylacji przemysłowej stosują najnowsze technologie pozwalające na dostosowanie warunków pogodowych do trybu pracy urządzenia. Dzieje się tak dzięki komunikacji systemu ze stacjami pogodowym, co pozwala przewidzieć, jakie warunki będą panowały na zewnątrz budynku w najbliższym czasie.
System wentylacji przemysłowej skrojonych na miarę danego budynku, danej działalności docelowo powinien nieść że sobą oszczędności eksploatacyjne w stosunku do standardowych systemów wentylujących. Warto wybierać urządzenia spełniające kilka funkcji w zależności od potrzeb. Poza samą wentylacją wiele firm oferuje w ramach tego samego systemu funkcje klimatyzatora, a także pochłaniacza wilgoci. Warto zatem rozważyć, jakie dodatkowe funkcje mogą przydać nam się w przyszłości, aby je przesłać na dodatkowych ulepszeniach, które w efekcie mogą okazać się znacznie droższe, niż jeden docelowy i uniwersalny system wentylacji przemysłowej.