Uwielbiane przez Polaków suplementy diety

Uwielbiane przez Polaków suplementy diety

Polki i Polacy uwielbiają łykać suplementy diety – prawie połowa z nas deklaruje, że po nie sięga. Niestety, co może zaskoczyć, znacznie mniejszy odsetek zna definicję suplementu. Co to oznacza? Między innymi to, że ze zbyt dużym pobłażaniem podchodzimy do weryfikowania tego, co dostarczamy swojemu organizmowi w postaci tabletek.

Definicja suplementu diety

Najważniejsze, co musimy wiedzieć o suplementach to to, że są one środkami spożywczymi, a ich celem jest jedynie uzupełnienie naszej normalnej diety. Jak sama nazwa „suplement” wskazuje, są one dopełnieniem, a nie zamiennikiem substancji, które powinniśmy dostarczać organizmowi np. w postaci pożywienia.

Poza tym, definicja wskazuje, że suplementy diety to skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych czy innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Suplementy diety dostępne są w wielu przeróżnych formach: kapsułek, drażetek, rozpuszczalnych saszetek z proszkiem czy butelek z kroplomierzem.

Suplementy diety a prawo

Część osób nie ma świadomości, że, aby suplement mógł być wprowadzony na rynek producent (lub dystrybutor) musi poznać wymagania prawne i dostosować do nich etykietę produktu. Na fakt ten wskazuje między innymi artykuł na portalu http://www.krispol1liga.pl/ – regulacje są bardzo precyzyjne, aby suplementy były bezpieczne dla wybierających je osób.

Jako najważniejsze przepisy, które regulują to, co powinno znajdować się na opakowaniu suplementu należy w pierwszej kolejności wymienić Ustawę z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 9 października 2007 roku w sprawie składu oraz oznakowania suplementów.

Polskie prawo w tej sprawie wymaga przede wszystkim tego, aby na opakowaniu/etykiecie umieścić określenie „suplement diety” – co do tego nie może być żadnych wątpliwości. Poza tym, producenci muszą umieścić informację o tym, że suplementy diety nie zastępują zrównoważonego odżywiania i powinny być przechowywane tak, aby dostępu do nich nie miały dzieci.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )