Odzież robocza dla pracowników – kiedy jest konieczna i jak ją dobrać?
Pracodawca ma określone obowiązki do spełnienia w ramach BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy. Wśród nich znajduje się także dostarczenie pracownikom odzieży roboczej. Kiedy jest ona konieczna? Jak ją właściwie dopasować?
Czym jest odzież robocza?
Pod terminem odzieży roboczej znajdują się różne rodzaje ubrań męskich i damskich, które przeznaczone są do wykonywania pracy. Odzież ta ma szerokie zastosowanie i może być używana na wielu stanowiskach, zależnie od zapotrzebowania.
Odzież robocza to różne typy ubrań, które szyte są także z wielu wariantów materiałów. Mają one na cel zabezpieczenie pracownika przed różnymi zagrożeniami, na przykład jak:
- zabrudzenie
- powierzchowne rany, otarcia
- niskie i wysokie temperatury
- warunki atmosferyczne
- potrącenia – wynikające z braku widoczności
Właściwie dopasowana odzież robocza może wtedy zapewnić pracownikowi właściwą ochronę podczas wykonywania obowiązków na swoim stanowisku pracy.
Odzież robocza a ochronna
Odzieży roboczej nie powinno się mylić z odzieżą ochronną. Są to dwie odmienne kategorie, które dotyczą innego typu produktów.
Podczas gdy zadaniem odzieży roboczej jest głównie ochrona przed zabrudzeniem, warunkami pogodowymi czy temperaturą, odzież ochronna ma na celu zabezpieczenie pracowników przed poważniejszymi niebezpieczeństwami zdrowia i życia.
Rodzaje odzieży roboczej
Do kategorii odzieży roboczej można zaliczyć szeroką gamę różnych produktów, dlatego mogą być one dopasowane do konkretnych potrzeb na danym stanowisku.
Do kategorii odzieży roboczej zaliczane są:
- koszulki i koszule robocze
- spodnie robocze – ogrodniczki, spodnie do pasa, krótkie spodenki – szorty
- robocze okrycia wierzchnie – kurtki, bluzy, płaszcze, koszule, kamizelki
Dodatkowo strój pracownika powinien zawierać dodatkowe elementy, w tym obuwie robocze dopasowane do wymogów oraz ewentualne środki ochrony, na przykład głowy, dłoni jak czapki, kaski, rękawice.
Różne warianty odzieży roboczej powodują, że można dopasować ją do rodzaju wykonywanej pracy, zagrożeń występujących na stanowisku pracy, pory roku, sylwetki i płci pracownika i innych indywidualnych czynników. Najczęściej producent odzieży roboczej może także zaoferować ją w różnych kolorach.
Odzież robocza – norma
Ubrania robocze powinny spełniać wymogi zawarte w normie PN-P-84525:1998 – Odzież robocza — Ubrania robocze.
Norma PN-P-84525:1998 określa wymagania, jakie musi spełnić odzież robocza w zależności od tego, jakie ma ona przeznaczenie. Zawiera ona wymogi związane z jej projektowaniem, produkcją oraz kontrolą, aby mogła ona zapewnić skuteczną ochronę dla pracowników.
Kiedy pracodawca musi zapewnić odzież roboczą?
Zgodnie z wymogami zawartymi w Kodeksie pracy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić pracownikom ubrania i obuwie robocze w sytuacjach, gdy:
- własna odzież pracownika może być zniszczona lub ciężko zabrudzona
- wymagają tego przepisy sanitarne
- jest to konieczne ze względu na inne wymagania BHP
W porozumieniu z pracodawcą pracownicy mogą także samodzielnie zaopatrywać się w odzież roboczą. Pracodawca w określonych przypadkach musi wtedy wypłacać pracownikom ekwiwalent za odzież, gdy zostanie ona uszkodzona, a także przekazywać im pieniądze na pranie stroju roboczego. Informacje w tym zakresie umieszcza się wtedy w regulaminach wewnątrzzakładowych.
Zatem dla bezpiecznej, komfortowej pracy pracodawca powinien pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma właściwie dobrana odzież robocza. Dzięki niej pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki znacznie efektywniej, z mniejszym ryzykiem i większym zadowoleniem.