Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Wszyscy posiadacze kredytu we frankach mogą starać się o zmianę zapisów podpisanej z bankiem umowy na drodze sądowej. Może on zasądzić zmianę warunków zaciągniętych zobowiązań lub całkowite unieważnienie umowy. Taką drogę otworzył wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2019 roku. Zgodnie z nim polskie sądy nie mają prawa zamieniać zapisanego w umowie kursu franka szwajcarskiego kursem średnim Narodowego Banku Polskiego. Zagwarantował on także możliwość całkowitego unieważnienia umów, z którego mogą skorzystać frankowicze.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Termin ten oznacza przede wszystkim usunięcie z umów kredytowych niedozwolonych klauzul walutowych. Są te elementy umowy, które budzą najwięcej kontrowersji, ponieważ to właśnie na nich banki zarabiały na swoich klientach. Dzięki temu zaciągnięte zobowiązanie staje się kredytem złotówkowy, który oprocentowany jest stawką LIBOR. Kredytobiorcy otrzymują więc jasną informację, ile będzie wynosić ich rata, co była ogromną niewiadomą w przypadku kredytu we frankach. Co ważne, po odfrankowieniu kredytu bank zobowiązany jest do zwrotu nadpłat za niesłusznie płacone wyższe raty, a także spreadów, czyli niezgodnego z prawem zysku banku, który osiągnął ze względu na różnicę w zakupie a sprzedaży tej waluty.

Kto może odfrankowić swoje zobowiązanie?

Odfrankowienie może dotyczyć każdego kredytu, jeśli tylko nie upłynął termin przedawnienia. Pierwszym krokiem do tego jest złożenie wniosku do banku. W większości przypadków jednak instytucje te odrzucają wnioski i konieczne jest skierowanie sprawy na drogę sądową, ponieważ nie uznają one wyroku Trybunału za słuszny. Jest to dość czasochłonny i żmudny proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Każdy zainteresowany tym rozwiązaniem kredytobiorca powinien przede wszystkim zgłębić temat. W internecie można znaleźć rzetelne blogi związane z kredytami we frankach prowadzone przez kancelarie prawnicze. Prawnicy zamieszczają w nich ważne informacje dotyczące tego, jak wygląda taki proces oraz kto powinien się na niego zdecydować. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z wybraną kancelarią, która będzie reprezentowała klienta na każdym etapie postępowania. Prawnicy doświadczeni w prowadzeniu tego rodzaju spraw posiadają niezbędną wiedzę i dokładnie wiedzą, jakie kroki podjąć. Mimo, iż korzystanie z takich usług nie należy do najtańszych, nadpłata, którą można wyegzekwować od banku zdecydowanie przewyższa poniesione koszty, dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Kolejne istotne informacje znajdziesz na blogu https://www.stop-frank.pl/artykuly.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )