Ćwiczenia na brzuch – kiedy są skuteczne?

Ćwiczenia na brzuch – kiedy są skuteczne?

Płaski brzuch z ładnie zarysowanymi mięśniami to marzenie wielu aktywnych fizycznie osób. Nie jest to jednak łatwe zadanie, które w dodatku wymaga sporego wysiłku zarówno jeśli chodzi o ćwiczenia, jak i o samą dietę. Dla wielu efekt jest wart każdego poświęcenia. Nic więc dziwnego, że niektóre osoby decydują się na wymagające ćwiczenia, byle tylko szybko osiągnąć cel. Zanim jednak zaczniemy wykonywać ćwiczenia na brzuch, powinniśmy zgłębić nieco temat i poznać teorię pozwalającą na poprawne wykonywanie poszczególnych elementów treningu. Od czego zatem zacząć?

Odpowiedni plan treningu

Ćwiczenia na brzuchpodobnie jak te na inne partie ciała, powinny być dostosowane do naszego poziomu doświadczenia, kondycji oraz możliwości. Dlaczego? Zbyt intensywne ćwiczenia bardzo szybko nas zniechęcą – będziemy zmęczeni, zakwasy nie dadzą nam spokoju a w konsekwencji kolejne treningi nie będą już tak efektowne. Dobrym rozwiązaniem jest zatem rozpoczęcie realizacji planu treningowego pod okiem osoby, która doradzi nam, nie tylko, jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, ale również, z jaką intensywnością i częstotliwością.

Całościowe spojrzenie na trening

Wiele osób zaczyna wykonywać siłowe ćwiczenia na brzuch wyłącznie ze względów wizualnych, pomijając przy tym takie aspekty jak ćwiczenia kardio. Dlaczego ma to aż takie znaczenie? Na wygląd brzucha mają wpływ dwa rodzaje tkanki: mięśniowa i tłuszczowa. Niejednokrotnie okazuje się, że brak widocznych efektów spowodowany jest „ukryciem” się mięśni pod warstwą zbędnego tłuszczu. Aby je zatem odkryć, konieczne jest jego spalenie a to z kolei jest możliwe między innymi dzięki ćwiczeniom kardio. Jeśli zatem chcemy, aby efekty pojawiły się możliwie jak najszybciej, powinniśmy uzupełnić nasz trening o aktywności typowo spalające, takie jak bieganie, jazda na rowerze, aerobik czy pływanie. 

W tym aspekcie warto również zainteresować się odpowiednią dietą. Spalanie tkanki tłuszczowej jest możliwe, jeśli utrzymujemy deficyt kaloryczny. Oczywiście, czym bardziej jesteśmy aktywni w ciągu dnia, tym więcej kalorii możemy przyswoić podczas regularnych posiłków Musimy jednak pamiętać, że ćwiczenia na brzuch i inne partie ciała mocno obciążają mięśnie, dlatego warto dostarczać im odpowiednie ilości białka i tłuszczów zapewniających im prawidłowy wzrost i rozwój. 

Systematyczna i ciężka praca

Ćwiczenia na każdą partię ciała przynoszą efekty wyłącznie wtedy, kiedy wykonywane są systematycznie. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie ćwiczeń na niskim poziomie zaawansowania i z biegiem czasu podnoszenie sobie poprzeczki. Większa ilość powtórzeń, dłuższy czas treningu, większe obciążenie czy nowe rodzaje ćwiczeń – takie z pozoru niewielkie kroki są nie tylko dodatkowym wyzwaniem, ale również ciekawym urozmaiceniem codziennych treningów, co niewątpliwie może zadziałać na nas motywująco. W planie treningowym konieczne jest również uwzględnienie dni przeznaczonych wyłącznie na odpoczynek, co da szansę mięśniom na regenerację i przygotowanie się do dalszej pracy. Odpuszczenie treningu nie może być przez nas odbierane jako porażka – z pewnością nie zaważy ono na tym, że ostateczny efekt pojawi się nieco później. 

Ćwiczenia na brzuch przyniosą najlepsze efekty, jeśli uwzględnimy je jako część całego planu treningowego uzupełnionego ćwiczeniami kardio oraz optymalnie dopasowaną dietą. Ważne jest również, aby już na samym początku założyć sobie realne cele, adekwatne do naszych możliwości i przede wszystkim do stanu zdrowia, w jakim aktualnie się znajdujemy. 

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )